Każdy z nas ma w rodzinie niedościgłego mistrza pierogów. Teraz sami możecie nim zostać i to was rodzinka będzie prosić o sprawdzony przepis na pierogi z jagodami

Pierogi z jagodami - jak przygotować nadzienie?

Tutaj szkół jest kilka, po prostu wybierzcie tę, która do was najbardziej przemówi. Pierwszą jest użycie samych jagód bez żadnych dodatków. Po dokładnym opłukaniu leśnych owoców, oczyszczeniu ich z listków i osuszeniu, schłodźcie je przez ok. 2 h w lodówce (dzięki temu nadzienie nie będzie wodniste), a następnie od razu nakładajcie po kilkanaście sztuk na płat ciasta i lepcie pierogi. Gotowe danie posypcie do smaku cukrem waniliowym albo podawajcie w towarzystwie słodkiego dodatku: serka homogenizowanego, deserowej śmietanki, miodu. 

Drugi sposób wymaga użycia kilku dodatków. Jeżeli świeże jagody są dla was za kwaśne, warto je wymieszać z cukrem, ksylitolem czy erytrytolem. Pierogi z takim nadzieniem wspaniale smakują posypane kardamonem lub cynamonem. 

Trzecia szkoła mówi, że jeśli owoce po umyciu mocno puszczają sok, poza słodzidłem trzeba dosypać do nich łyżkę lub dwie mąki ziemniaczanej i delikatnie je w niej obtoczyć. Dzięki temu będziecie mogli nałożyć sporo jagodowego nadzienia, unikniecie rozklejania się pierogów w czasie gotowania oraz pryskania soku podczas jedzenia. 

Idealne ciasto na pierogi - jak je zrobić?

O ile przygotowanie nadzienia jest kwestią indywidualnych preferencji smakowych, to samo "ciasto pierogowe nie wybacza błędów" – jak mawiała moja babcia Zosia. Żeby było naprawdę smaczne i udane, musi mieć właściwe proporcje, a także zostać przygotowane w odpowiedni sposób. Tylko takie będzie idealnie mięciutkie, przyjemne do wyrabiania. 

Ciasto zaparzane wychodzi delikatniejsze niż tradycyjne (czyli takie przygotowywane na ciepłej lub letniej wodzie) i zdecydowanie bardziej elastyczne. Pierogi z takiego ciasta można nafaszerować aż po brzegi. Pięknie się pozlepiają, nie będą pękać ani nie rozkleją się w trakcie gotowania. Żeby je przygotować, będziecie potrzebowali gorącego mleka lub wody. Ponieważ parzone ciasto na początku ma wysoką temperaturę, najpierw użyjcie drewnianej łyżki do jego wymieszania. Dopiero, gdy lekko przestygnie, zagniećcie je dłońmi (możecie też nałożyć lateksowe rękawiczki, żeby z początku gorące ciasto nie dotykało waszych palców). Po chwili masa zrobi się miękka, sprężysta i bardzo przyjemna do dalszej pracy, sami się przekonacie. 

Pierogi z jagodami z ciasta parzonego - przepis od babci

Najsmaczniejsze pierogi z jagodami robiła moja babcia Zosia. Ten przepis jest perełką z jej zeszytu. 

Składniki:

  • ok. 350 g świeżych jagód
  • 400 g mąki pszennej 
  • 250 ml gorącego mleka (lub wody)
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 łyżka oleju o neutralnym smaku, np. słonecznikowego

Sposób przygotowania:

  1. Na czystą i suchą stolnicę przesiejcie mąkę, dodajcie odrobinę soli;
  2. Do mąki dolejcie wrzące mleko lub wodę, wymieszajcie drewnianą łyżką;
  3. Dodajcie olej i dalej mieszajcie łyżką aż składniki się połączą;
  4. Zostawcie masę na 5 minut aż mąka się zaparzy i całość ostygnie;
  5. Po tym czasie zagniećcie dłońmi gładkie ciasto. Trzeba je zagniatać dobrych kilka minut, aż masa będzie plastyczna i zacznie łatwo odchodzić od rąk;
  6. Ciasto pierogowe nakryjcie ciepłą miską i przykryjcie czystą ściereczką. Zostawcie tak na około 20 minut, żeby odpoczęło;
  7. Następnie kulę ciasta podzielcie nożem na mniejsze części;
  8. Każdą z części kolejno cieniutko rozwałkujcie, wycinajcie krążki, kładźcie nadzienie i lepcie pierogi z jagodami.
  9. Gotowe pierogi gotujcie w lekko osolonym wrzątku ok. 3 minuty od wypłynięcia.