Mięsny sos (czy też sos pieczeniowy) jest pyszny nie tylko z mięsem, ale też do klasycznych kopytek ziemniaczanych, klusek śląskich i do makaronów. U Włochów jest to tradycyjny, długo gotowany sos bolognese na bazie mięsa mielonego i boczku. W gulaszu po węgiersku i innych gulaszach sos jest równie ważny. Nasz trik możecie zastosować do sosu mięsnego w każdej odsłonie. Dzięki temu sos wyjdzie idealnie gęsty, a dodatkowo zyska lepszy, głębszy smak. 

Uniwersalny i esencjonalny sos do mięsa - co jest jego tajemnicą?

Najlepsze sosy do mięsa powstają na bazie tzw. demi-glace. Jest to nic innego jak mocno zredukowany, gęsty bulion, który powstaje na bazie pieczonych wcześniej kości wołowych lub cielęcych i warzyw, które następnie są długo gotowane, aż do redukcji sosu o połowę zawartości płynu z garnka. Powstały płyn zlewa się do garnka i znacznie redukuje, a dopiero na końcu doprawia solą. Taki sos do mięsa powinien powoli ściekać z odwróconej łyżki. To esencja mięsnego smaku i baza do dalszych wariantów. Można podzielić go na porcje i mrozić np. w opakowaniu na kostki lodu.  Żelatyna, która wytrąca się z kości, dodatkowo go zagęszcza. 

Jeśli nie macie tyle czasu lub energia jest dla was zbyt cenna, by zużywać jej tak dużo w tak krótkim czasie, istnieje łatwiejszy i szybszy sposób na uzyskanie dobrej bazy do sosu mięsnego. Deglasowanie pomaga uzyskać esencję smaku ze smażonego mięsa. Po jego przesmażeniu, szczególnie w wyższej temperaturze, na patelni zostają mocno przesmażone resztki. Do nich dodaje się niewielką ilość płynu (bulionu, śmietany, wina lub wody), a następnie całość podgrzewa, zagotowując. Jednocześnie, silikonową lub drewnianą łopatką trzeba poskrobać i wyczyścić w ten sposób dno patelni. Dzięki temu płyn nabierze mięsnego smaku. Zajmuje to chwilę. Taka mieszanka wzbogaci sos pieczeniowy i każdy inny sos do mięsa, w tym również sos śliwkowy do mięs i inne owocowe warianty.

Jak zagęścić sos do mięsa za pomocą chleba?

Wiele osób po uzyskaniu bazy do sosu i dolaniu bulionu, redukuje ją dalej na patelni, lub dodaje do niej niewielką ilość mąki rozpuszczonej w wodzie. Jeśli jednak chcecie, by sos był gęstszy, a jednocześnie zyskał głębszy smak, zdecydujcie się na inne rozwiązanie. Jeśli macie w chlebaku kawałek podsuszonego chleba razowego, to dobry patent, by go tutaj wykorzystać. Pokrójcie go na mniejsze kawałki i zmielcie w blenderze na pył. Dodajcie do sosu 2-3 łyżki takiego chleba, wymieszajcie i odczekajcie chwilę, aż resztki chleba rozpadną się pod wpływem wysokiej temperatury i spulchnią sos.  

Dzięki temu wykorzystacie czerstwy chleb razowy, który zwykle suszy się na kamień i trudno go użyć do czegokolwiek innego. Sos do mięsa dzięki niemu będzie miał bardziej wyrazisty smak, a jednocześnie lepszą konsystencję: bardziej kremową i gęstą. 

Sos zagęści również drobno starta marchewka (zapewni też przy okazji słodycz i wyrówna smaki), a także soczewica, najlepiej czerwona lub żółta. Ma ona bardziej neutralny smak niż zielona. Jeśli została wam resztka z innego dania (np. gołąbków) możecie śmiało ją zmielić i dodać do sosu. Tak samo zadziała również ugotowany i zmiksowany biały ryż.