Chodzi o masło klarowane (ghee), które ma słoneczny, bursztynowy kolor i lekko orzechowy smak. Typowe, tradycyjne ghee jest bardziej intensywne w smaku. Jeśli jednak robimy je w domu, będzie ono delikatniejsze. Uzyskacie je ze zwykłego, prawdziwego masła, które macie w domu. Można powiedzieć, że jest to esencja masła - 100% masła w maśle, ale lepsza niż ten tłuszcz (masło często ma złą prasę). Czym właściwie jest masło klarowane?

Co to jest masło klarowane?

Tłuszcz ten jako ghee wymyślono w Indiach, skąd następnie trafił do innych regionów Azji, do Afryki i na Bliski Wschód. W Indiach masło klarowane było znane już 4 tysiące lat temu. W Polsce dopiero niedawno sobie o nim przypomniano. Masło klarowane ghee otrzymuje się ze zwykłego masła poprzez bardzo powolne ogrzewanie. Podczas tego procesu wyparowuje woda, białka kazeiny i laktozy, dzięki czemu masło klarowane mogą stosować również osoby uczulone na laktozę. Proces może odbywać się fabrycznie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić masło klarowane samemu w domu. Wymaga to tylko trochę cierpliwości. 

Masło klarowane - właściwości 

Masło klarowane nie jełczeje i nie utlenia się. Masło klarowane nie jełczeje nawet przez 6 do 12 miesięcy - po przetworzeniu zawiera ono minimalną ilość wody, dzięki czemu bakterie rozwijają się w nim znacznie wolniej.  Dzięki swojej skoncentrowanej formie jest też o wiele bardziej wydajne niż zwykły olej. Jedna łyżka ghee zastąpi 4 łyżki oleju.

To jednak nie wszystkie zalety. Masło klarowane ma wysoki punkt dymienia. Spala się dopiero w temp. powyżej 250 st. - dzięki temu możecie używać go do pieczenia i smażenia bez obaw, że powstaną szkodliwe związki.  

Masło klarowane, poza tym, że jest wydajne i długo zachowuje świeżość, jest też korzystne dla waszego samopoczucia (jeśli będziecie stosować je oszczędnie). W przeciwieństwie do wielu innych tłuszczów, pomaga obniżyć poziom cholesterolu, a ponadto bierze udział w regulowaniu kwasowości soku żołądkowego, działa przeciwzapalnie i wzmacnia odporność na infekcje. Przyspiesza też metabolizm i korzystnie wpływa na wzrok. Usprawnia też wchłanianie witamin A, D, E i K. Samo, poza nimi, zawiera również kwas masłowy, który przeciwdziała wirusom, wspiera przemianę materii i pozytywnie wpływa na pracę jelit.

Nie musicie kupować gotowego masła klarowanego - choć jest to alternatywa dla zapracowanych. Jeśli macie chwilę czasu na spędzenie jej w kuchni, to "złoto" możecie wytopić również sami. 

Jak zrobić masło klarowane? 

Potrzebujecie:

  • 3 kostki prawdziwego masła 82% bez soli
  • garnek z grubym dnem
  • łyżkę cedzakową
  • gazę

Sposób przygotowania:

Do garnka z grubym dnem wrzućcie masło i ustawcie na małym gazie. Kiedy tłuszcz się rozpuści, zmniejszcie moc palnika jeszcze bardziej i odczekajcie do pojawienia się białego osadu - będą to białka kazeiny i cukier mleczny (laktoza). Zbierajcie je ostrożnie łyżką cedzakową do momentu, aż szumowin już nie będzie. Następnie wyłączcie gaz, odstawcie masło klarowane na 15 minut i przelejcie przez gazę do słoika. Wystudźcie tłuszcz, aż będzie całkiem zimny i zakręćcie słoik. Tak przygotowane masło klarowane przechowujcie w temperaturze pokojowej. Masło klarowane możecie używać dokładnie tak, jak klasyczne.