Przygotowanie własnej oliwy smakowej nie wymaga wielkiej pracy, a efekt jest znakomity. Jeżeli chcemy ją sprezentować powinnismy przygotować ją z wyprzedzeniem czasowym lub poinformować obdarowanego, po jakim czasie będzie gotowa do spożycia. Smak takiej oliwy zachwyca, a jej wygląd kusi. Używać takiej oliwy to czysty luksus. Dlatego sprezentowanie jej bliskiej osobie to doskonały pomysł, który na pewno zostanie doceniony.

Wystarczy kilka ozdobnych butelek, o intrygującym kształcie, jak najbardziej nadają się też zupełnie proste w formie. Powinny być jednak właściwie przygotowane:czyste, suche i szczelne.

Przygotowanie smakowej oliwy wymaga przestrzegania pewnych zasad. Należy użyć oliwy wysokiej jakości (extra vergine/ z pierwszego tłoczenia). Komponenty do przygotowania oliwy powinny być  świeże, a tym samym aromatyczne. Do butelki wlewać należy tyle oliwy, aby zanurzyć w niej całe zioła (oliwa powinna całkowicie przykryć zanurzone w niej dodatki). Szczelnie zamknięte butelki z oliwą powinno przechowywać się w ciemnym, chłodnym, suchym miejscu.

 

Oliwy smakowe ziołowe są bardzo atrakcyjnym składnikiem wielu potraw, nadają im bowiem niepowtarzalnego smaku i zapachu. Do najbardziej popularnych należą oliwy ziołowe :

- z rozmarynem ( używana do aromatyzowania mięs i ryb, ale też do sałatek)

- z liściem laurowym i zielem angielskim ( używana przeważnie do mięs)

- z jałowcem ( używana do mięs)

- z majerankiem ( używana do mięs, do marynowania kaczki itp. )

- z bazylią (używana do mięs, ryb, sałatek, makaronów, smażenia wytrawnych naleśników itp.)

- z oregano ( używana do sałatek, pomidorów, do sosów,makaronów, mięs, itp.)

- z tymiankiem ( do ryb, mięs itp.)

- z kolendrą ( używana do wielu dań mięsnych itp.)

- z mieszanką ziół prowansalskich ( używana do makaronów,  do sosów, mięs, ryb, omletów ,itp.)

Oliwę ziołową można przygotować z 6 łyżek dowolnej mieszanki świeżych, posiekanych ziół ( bazylii, oregano, tymianku). Zioła wsypujemy do czystej, suchej butelki, zalewamy je litrem oliwy extra vergine, szczelnie zamykamy, potrząsamy butelką w celu wymieszania jej zawartości. Odstawiamy w ciemne, chłodne, suche miejsce na miesiąc. Co kilka dni potrząsamy butelką. Po miesiącu przecedzamy przez gazę do ozdobnej butelki. Ponownie odstawiamy w chłodne, ciemne, suche miejsce.

Do jednej z najlepszych zalicza się oliwę z rozmarynem, jest bardzo aromatyczna, daniom z ryb, ziemniaków nadaje niesamowity smak.Można do niej dodać garść ziaren czerwonego pieprzu.Będzie wyrazista.Zyskamy też przepiekny efekt wizualny.

Oliwę z rozmarynem można przygotować według poniższego przepisu:

7-8 gałązek rozmarynu i 4 obrane ząbki czosnku wkładamy do butelki z szeroką szyjką, zalewamy oliwą extra vergine, tak aby zakryć całkowicie  rozmaryn i czosnek. Butelkę szczelnie zamykamy, odstawiamy na 3-4 tygodnie w ciemne, chłodne i suche miejsce. Analogicznie postępujemy przygotowując oliwę z dodatkiem bazylii, tymianku, czy oregano.

Oliwa z oliwek jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych wywierających dobroczynne działanie na organizm człowieka. Dlatego warto sprezentować  oliwę pachnąca ziołami.

Gamę naszych aromatyzowanych oliw możemy rozszerzyć o inne smaki :

- truflowy

chili

cytrynowy

- czosnkowy

Zapakowanie jej wraz z innymi domowymi specjałami sprawi, że obdarowany poczuje się dla nas wyjątkowo ważny. Można sprezentować kilka rodzajów oliwy, o różnych kompozycjach smakowych.

Joanna Szczepańska (Neblina)