Bataty cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko są ciekawą smakowo alternatywą dla znanych i lubianych ziemniaków, ale i dają spore pole do popisu. Klasyczne, dobrze znane ziemniaki warto zamienić od czasu do czasu na bataty, bowiem słodkie ziemniaki mają niski indeks glikemiczny, zawierają błonnik i witaminy A, B, C, E, K. Bataty to także źródło potasu i magnezu. 

Jak przygotować bataty?

Wiedząc już, jakie są zalety tych pomarańczowych bulw, warto poznać sposoby, jak przygotować bataty. Bataty nadają się do wszystkiego – zarówno potraw wytrawnych i słodkich. To świetny zamiennik w daniach, w których zazwyczaj wykorzystujemy ziemniaki. Bataty sprawdzą się w zapiekankach (zapiekanka z batatami), jako dodatek do dań mięsnych i surówek, dodatek do zup czy sałatek. Upieczone bataty to zdrowsza wersja frytek, ale upieczone bataty możemy zblendować i takie puree wykorzystać na przykład jako dodatek do ciast czy pasztetów warzywnych. Bataty są bowiem dość słodkie, więc przy połączeniu np. z bananami, dynią czy czekoladą, łatwo stworzą deser. Na szczęście w daniach wytrawnych bataty łatwo przechodzą smakiem np. świeżych ziół czy marynat, więc nie ma obawy o przesłodzenie dania.

Jak gotować bataty?

Na początek warto wiedzieć, jak gotować bataty. Kupując słodkie ziemniaki od razu widać, że różnią się od zwyczajnej odmiany nie tylko kolorem. Są duże większe, często o nieregularnych kształtach. Dlatego, jeśli chcemy prawidłowo przygotować się do tego, jak ugotować słodkie ziemniaki, podzielmy je na w miarę równe kawałki, a następnie doprowadźmy do wrzenia i widelcem sprawdzajmy, czy są dostatecznie miękkie. Ile gotuje się bataty? Średniej wielkości cząstki będą miękkie po około 20 minutach, ale im większe bataty w garnku, tym czas się wydłuża.

Jeśli zastanawiacie się, czy bataty się obiera, już śpieszymy z odpowiedzią. Do przygotowania puree z batatów polecamy obrać produkt, ale marzą nam się chrupiące frytki z batatów – zostawmy skórkę, dbając o jej dokładne wyszorowanie i umycie.

Wspomniane wyżej frytki, ale też łódeczki z batatów to najlepsza propozycja, którą prosto zrobimy w piekarniku. Nie ma to jak upiec bataty! Wystarczy kilka chwil przygotowań, tłuszcz do smaku i ulubione zioła. Szczególnie polecamy oliwę z oliwek lub olej rzepakowy, choć ciekawym dodatkiem będą też oliwy smakowe – podkręcą smak batatów również po upieczeniu. Słodkie ziemniaki można doprawić oregano, bazylią, kolorowym pieprzem. Takie pieczone bataty z dipem jogurtowym lub sosem czosnkowym będą pyszną, szybką kolacją. Jak przygotować bataty w piekarniku jeszcze inaczej? Polecamy proste przepis, czyli chipsy z batatów. Wystarczy dokładnie umyć produkt, a za pomocą mandoliny przygotować cienkie plasterki. Upiec bataty z odrobiną tłuszczu i soli morskiej – gotowe! Chrupiąca przekąska w wersji domowej, bez zbędnych konserwantów.

Ile piec bataty?

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z produktem, jakim są słodkie ziemniaki, ma wątpliwości, ile piec bataty. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na dwie połówki sporej wielkości batata, które później nafaszerujemy ulubionym nadzieniem (faszerowane bataty), czy raczej postawimy na słupki do frytek. W pierwszej sytuacji, czyli jak pieczemy bataty w większym kawałku, potrzeba ok. 60 minut w 190 stopniach. W drugiej sytuacji, jak zrobić frytki z batatów, najpierw przygotowujemy dość długie, nie za grube słupki. W misce łączymy ją z odrobiną oleju lub oliwy, doprawiamy do smaku. Frytki z batatów będą gotowe po ok. 45 minutach w 180 stopniach.

Czym przyprawić bataty – czy bataty się soli?

Słodkie ziemniaki smakują doskonale zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko. Jeśli bataty dodamy do ciasta, warto urozmaicić wypiek o orzechy pekan, imbir, cynamon czy cukier trzcinowy. Słodkie ziemniaki na wytrawnie urozmaici czosnek, świeże zioła: oregano, bazylia, majeranek, a także kurkuma (zarówno korzeń, jak i proszek). Jeśli nie wiemy, czy bataty się soli, warto zdecydować, na jakim smaku końcowym dania nam zależy. Sól może podkreślić smak produktu, ale nie powinna go dominować. Dużo lepszym pomysłem będzie kombinacja z sosem sojowym lub sosem rybnym. 

Z czym jeść bataty?

Upieczone lub ugotowane bataty to punkt wyjścia do dalszych dań. Możemy podać chrupiące placki z batatów z orzeźwiającą, lekką sałatką i sosem jogurtowo-ziołowym. Gdy na naszym stole pojawi się zupa krem z batatów, pasuje do niej popcorn gryczany, groszek ptysiowy lub chrupiący chips z sera cheddar. Z kolei kawałek ciasta z batatów będzie pyszny z karmelizowanymi orzechami, skropiony syropem klonowym lub po prostu udekorowany cukrem pudrem. Doskonałym połączeniem będzie przetarta pieczona dynia razem z batatem. 

Bataty czy ziemniaki?

Dlaczego warto włączyć bataty do jadłospisu? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie: bataty czy ziemniaki. Słodkie ziemniaki to zdecydowanie dobry krok do poznawania nowych smaków w kuchni. Słodkawy produkt o ciekawej konsystencji - bardzo aksamitnej w wersji puree lub chrupiącej w postaci frytek – daje duże pole do popisu i przygotowania nowych propozycji zarówno na obiad, jak i deser.

Konkretne przepisy na bataty polecamy w galerii powyżej – znajdziecie w niej aż 17 różnorodnych dań.

Zobacz również: młode ziemniaki nie tylko w mundurkach - 18 pomysłów na ziemniaczki