Flaki wołowe to tradycyjne polskie danie, które zawsze serwowane jest na wyjątkowe okazje. Dobrze doprawione flaki będą świetnie smakować na urodziny, imieniny, Sylwestra czy też na imprezie w gronie znajomych. Warto sięgnąć po produkt z dobrze znanego źródła, aby flaki były świeże i dobrze oczyszczone. Flaki przyrządzone zgodnie ze sztuką kulinarną staną się daniem dla prawdziwych smakoszy. 

Flaki wołowe - przepis na flaki

Mimo że to klasyk na rodzinne spotkania czy weselne przyjęcia to niesłusznie odchodzi z zapomnienie. A do jesienno-zimowego jadłospisu idealnie sprawdzą się właśnie flaki! Przepis już na początku może niektórych zniechęcić. Niesłusznie! Flaki przygotowywane są z fragmentów żołądka – najczęściej wołowego, ale w wersji z dziczyzną robi się flaki z jelenia lub daniela. W polskiej kuchni znane są od VIX wieku i jak donoszą niektóre źródła były przysmakiem na dworze króla Władysława Jagiełły. Co ciekawe, flaki pojawiają się nie tylko w polskim menu. Na Słowacji podaje się je jako jednogarnkowe danie doprawione mieloną papryką i kminkiem. Z kolei we Francji krojone są w kwadraty i doprawiane alkoholem. Bułgarska wersja flaczków to szkembe czorba z dodatkiem mleka, a w Turcji podaje się je doprawiane cytryną, octem i świeżym czosnkiem.

Flaki po zamojsku czy flaki po warszawsku?

Co region, to inny sposób na flaki. Dobrym przykładem są flaki po zamojsku z pomidorowym akcentem. Klasyczne wołowe flaki doprawia się bowiem przecierem pomidorowym i dodaje do całości groszek zielony. Danie jest jeszcze bardziej gęste i sycące. Z kolei flaki po warszawsku podaje się z pulpetami. A nawet posypuje startym parmezanem. Przepis na to danie po raz pierwszy ukazał się w książce "365 obiadów za 5 złotych" autorstwa Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Królowa polskiej kuchni radziła gotować na kościach wołowych klarowny bulion, a następnie po połączeniu z fragmentami wołowych żołądków zaserwować z pulpetami - te robiła z łoju wołowego. Jedno jest pewne - gotując flaki surowe musimy odpowiednio je oczyścić i kilkukrotnie wypłukać, a następnie potraktować odpowiednimi przyprawami. Flaki będą miały ładny kolor, jeśli do potrawy dodamy przesmażoną na maśle lub oliwie słodką mieloną paprykę.

Flaki z boczniaków, czyli wege alternatywa

Ze względu na główny składnik, wiele osób unika klasycznej wersji flaków. Danie to, podobnie jak kotlet schabowy czy bigos, doczekało się jednak wegetariańskiej, a nawet wegańskiej wersji. Strukturę flaków świetnie "udają" bowiem grzyby. Szczególną popularnością cieszą się flaki z boczniaków. Duże kapelusze boczniaków umożliwiają uformowanie charakterystycznych pasków, a w dodatku pysznie smakują. Ważne, aby kroić boczniaki w poprzek blaszek. Wtedy uzyska się charakterystyczny mięsny wygląd. Całość warto doprawić wędzoną paprykę, która nada potrawie charakterystycznego "mięsnego" aromatu. Więcej inspiracji na flaki znajdziecie w galerii!

Zobacz też: Pyszne boczniaki - 24 przepisy, które zawsze się udają