Z takimi kluskami wszystko będzie smaczniejsze - nie tylko rosół. Możecie je dodawać nie tylko do zup (w tym mlecznej), ale również podawać jako osobne 2. danie z sosem (np. pesto lub grzybowym), okrasą z cebulki, a także jako dodatek do gulaszu lub dowolnej pieczeni - schabu, kaczki czy też pieczonego kurczaka. To bardziej wyrafinowana, choć równie prosta jak klasyczna, odmiana klusek lanych. Przepis na lane kluski bez mąki pochodzi z uwielbianej przez Polaków kuchni włoskiej. Każda włoska mamma ma je w swoim repertuarze. Wy sami po wypróbowaniu również krzykniecie z zachwytem „mamma mia”. 

Lane kluski bez mąki, czyli z czym?

Kluski nie zawsze muszą zawierać mąkę. Tak samo dobrze jak mąka zetnie się ser. Lane kluski z serem zrobicie w bardzo podobny sposób, co klasyczne kluski lane na mące. Zamiast niej wykorzystajcie parmezan. Słony, a jednocześnie pikantny ser doskonale pasuje do wielu dań i zup. Z mieszanki sera i jajek z opcjonalnym dodatkiem gałki muszkatołowej (podkreśla smak sera) i natki pietruszki powstaje rzadkie ciasto, które wylewamy cienką strużką na wodę lub gotującą się zupę. Po 3 minutach możecie podawać całość. Podobne lane kluski bez mąki możecie zrobić z innymi rodzajami sera: startego, twardego i żółtego. Wypróbujcie np. cheddar. 

Kluski lane z serem po włosku - przepis

Składniki:

  • 50 g drobno startego parmezanu
  • 4 duże jajka
  • 1 szczypta gałki muszkatołowej do smaku
  • 1 garść bardzo drobno posiekanej natki pietruszki (można pominąć)

Dodatkowo: rosół, zupa-krem, mleko lub osolony wrzątek do ugotowania kluseczek. 

Sposób przygotowania:

  1. Rozkłóćcie dobrze jajka w miseczce - białko nie powinno się ciągnąć. 
  2. Wsypcie do miseczki z jajkami ser, doprawcie gałką muszkatołową i ewentualnie natką. Wymieszajcie energicznie na jednolite, dość rzadkie ciasto.
  3. Zagotujcie zupę, mleko lub lekko osoloną wodę. Do wrzątku wlewajcie cienką strużką przygotowane kluski lane z serem. Odczekajcie chwilę, aż kawałeczki ciasta się zetną. Zamieszajcie. Gotujcie ok. 3 minuty na średnim ogniu.

Podawajcie w gorącej zupie lub wyłówcie łyżką cedzakową i rozłóżcie na talerzach z 2. daniem.