Zakwas z buraków to niezbędny składnik barszczu wigilijnego. Czy buraki, które zostaną po jego przygotowaniu, muszą się zmarnować? Okazuje się, że nie. Jest to bardzo uniwersalne warzywo i istnieje wiele ciekawych sposobów na jego wykorzystanie.

Jak wykorzystać kiszone buraki z zakwasu?

Możliwości przyrządzenia buraków jest naprawdę wiele – możecie z nich przygotować różnego rodzaju surówki, sałatki – idealnie sprawdzą się np. zamiast ogórków kiszonych. Wyjdą z nich też świetne przekąski, a nawet dania obiadowe (np. krem z buraków).

Możecie też pokusić się o zrobienie soku z buraków – wystarczy przepuścić je przez wyciskarkę. Kolejną opcją jest przygotowanie chrupiącej przekąski – buraki musicie tylko wyjąć z zakwasu, pokroić i podać, np. jako dodatek do obiadu. Starte buraczki można też dorzucić do barszczu – zakwaszą zupę i sprawią, że zachowa piękny kolor.

Dlaczego warto jeść kiszone buraki?

Wyrzucanie buraków z zakwasu jest ogromnym błędem, ponieważ zawierają one wiele cennych właściwości. Są źródłem witaminy C, wspierają odporność, pomagają uregulować poziom cholesterolu, a także obniżyć ciśnienie krwi.

Kiszone buraki są doskonałe również dla osób zmagających się z zaparciami, działają bardzo dobrze na mikroflorę jelitową. Przyczyniają się także do poprawy stanu skóry, wspomagają odchudzanie i chronią przed anemią.