Barszcz na domowym zakwasie smakuje jak żaden inny. Sklepowe gotowce nie są w stanie nawet zbliżyć się do aromatycznego zakwasu własnej produkcji. Jego smak i barwa są głębokie, a wartości prozdrowotne - ogromne. Jednak jest on pracochłonny, a podczas jego przygotowania pojawiają się niekiedy problemy. 

W jaki sposób rozpoznać, że zakwas buraczany jest dobry? 

Odpowiedni wygląd, smak i zapach, to trzy rzeczy, które muszą się zgadzać, by uznać zakwas za gotowy do spożycia i użycia. 

  • Właściwy dla dojrzałego zakwasu kolor, to ciemna czerwień. Na powierzchni kiszonki obecna jest charakterystyczna pianka. 
  • Gotowy zakwas z buraków powinien być w smaku kwaskowaty, przywodzący na myśl solankę z ogórków kiszonych. 
  • Jego zapach jest mocno buraczany. Wyczuwa się w nim również kwaskowatość. 

Jak rozpoznać zepsuty zakwas buraczany? 

Jednym z problemów, które pojawiają się podczas nastawiania zakwasu buraczanego jest jego pleśnienie. Początkujący kucharze muszą szczególnie uważać, by nie pomylić pleśni z pianką, wytwarzającą się podczas kiszenia. 

Spleśniały zakwas ma mocny, piwniczny zapach, a na jego powierzchni pojawiają się kożuszki pleśni. Mają one kolor biały, szarawy, a nawet zielonkawy. Niech was nie kusi, by je zebrać i wykorzystać zakwas. Taki produkt niestety nadaje się już tylko do wylania

Jak przechowywać gotowy zakwas buraczany? 

Gdy zakwas buraczany osiągnie dojrzałość, powinien zostać przeniesiony do chłodnego miejsca. W tym celu przelejcie go do sterylnych słoi, zamknijcie je i wstawcie do wnętrza lodówki. Unikajcie przechowywania go w drzwiach urządzenia, gdyż zmiany temperatur, które pojawiają się podczas otwierania i zamykania, nie wpływają korzystnie na ten produkt. Na półkach lodówki może być przechowywany bez utraty właściwości nawet kilka tygodni