Papryka dodana do przecieru pomidorowego czy innego sosu na zimę, to jedna z najlepszych propozycji. Inna to grillowana papryka w oleju czosnkowym - palce lizać. Inni skuszą się z pewnością na leczo do słoików, w którym nie może zabraknąć tego aromatycznego warzywa. Bez względu na to, co wybierzecie, gwarantujemy wam, że nie zniknie tak szybko ze spiżarki, jak ta propozycja. Przypomnieli nam ją znajomi Węgrzy, którzy jedzą taką nadziewaną paprykę do wszystkiego. A szczególnym przysmakiem są talarki z ziemniaków na smalcu, podawane z taką wersją przetworów z papryki. 

Co zrobić, aby konserwowa papryka była jak najdłużej chrupiąca?

Szukacie sposobu na to, aby wasza ulubiona papryka konserwowa była jędrna i chrupiąca? Bardzo ważne jest nie tylko to, jaki gatunek wybieracie, ale także sposób, w jaki pasteryzujecie całość. Jeżeli lubicie chrupiącą paprykę, spróbujcie wekować odmianę ramiro. Jest to jedna z najsłodszych papryk, która chrupie, aż miło.

Wekując i pasteryzując przetwory z papryki, warto podgrzać wodę do gotowania słoików do temperatury zalewy. Dopiero wtedy wkładamy do niej gotowe, wypełnione po brzegi słoiki. Gotujemy je jedynie 5-6 minut, aby warzywa były w środku chrupiące. To ciekawy patent, który sprawia, że papryka w słoiku nie staje się mazidłem, tylko pozostaje chrupiącym dodatkiem.

Węgierska papryka konserwowa z kiszoną kapustą - przepis

Koniecznie przygotujcie słoiki do wyparzenia oraz sprawdzone pokrywki. Najpierw pokrywki przetrzyjcie namoczonym wacikiem z odrobiną spirytusu, aby nie wdała się pleśń. To także sprawdzony sposób na to, aby żaden słoik nie rozszczelnił się i nie wydał charakterystycznego dźwięku, który niepokoi każdego, kto robi przetwory. Poniżej znajdziecie dokładny przepis, który dostaliśmy od zaprzyjaźnionych Węgrów. 

Składniki:

  • 12-15 papryk białych lub czerwonych
  • 1,5 szklanki octu winnego
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • kilka liści laurowych
  • kilka ziaren pieprzu
  • 2 l wody
  • 3 łyżki cukru
  • 70 g kapusty kiszonej bez octu

Przygotowanie:

  1. Papryki dokładnie oczyśćcie i odetnijcie z nich górę.
  2. Przełóżcie papryki do ciepłej wody z solą i namoczcie je przez około 5 minut.
  3. W rondelku zagotujcie ocet z cukrem i wodą - to jest nasza zalewa.
  4. Odstawcie przygotowaną zalewę do ostygnięcia.
  5. w tym czasie posiekajcie drobno kiszoną kapustę i włóżcie do pustego środka każdej papryki.
  6. Przełóżcie nadziane papryki do wyparzonych wcześniej słoików.
  7. Na górę wsypcie przyprawy.
  8. Zalejcie papryki przygotowaną zalewą i pasteryzujcie przez około 15 minut.

Tak zapasteryzowane papryki w marynacie doskonale się przechowują, a smakują jeszcze lepiej. Możecie kombinować z własnymi dodatkami, takimi jak np. przyprawy korzenne.