Pieczony kurczak wg tego przepisu nadaje się na rodzinne spotkania lub, jeśli zmniejszycie ilość składników, na romantyczną kolację we dwoje - szczególnie, jeśli opowiecie najbliższej osobie, skąd wziął się pomysł na przepis. W brytfance oprócz mięsa znajduje się mnóstwo dobrze dobranych przypraw ze wschodnim akcentem - cynamonem i kminem rzymskim. Niektórzy za tą przyprawą nie przepadają, ale w naczyniu z pałkami z kurczaka odnajdzie swoje przeznaczenie i nie zdominuje całości. 

Kurczak ze śliwkami jak z filmu

Przepis na tego kurczaka ze śliwkami to kulinarna definicja powiedzenia „przez żołądek do serca”. Kurczak ze śliwkami to też tytuł filmu, który ze względu na swój klimat i historię, opisywany jest do Amelii. Główny bohater, wirtuoz skrzypiec, traci serce do swojego zawodu, który przez lata był też jego pasją i sensem życia. Poddaje się i przez 8 dni robi wszystko, by umrzeć, w czym jednak przeszkadza mu wiele okoliczności i przypadkowych sytuacji. 

Żona bohatera postanawia działać i upiec mu jego ulubione danie. Jest nim właśnie kurczak ze śliwkami. Skrzypek na chwilę wraca myślami do dobrych chwil w swoim życiu i sprawia żonie pierwszy komplement od dawna. Małżeństwo wraca do porozumienia, ale czy na zawsze? Aby się tego dowiedzieć, obejrzyjcie film, najlepiej przy jedzeniu tego rarytasu. 

Jak zrobić kurczaka ze śliwkami?

Poniżej podajemy przepis na pałki z kurczaka ze śliwką. Kurczaka trzeba po prostu obsmażyć, przełożyć do formy z przyprawami i dodatkami, a następnie upiec. Przygotowanie jest proste i poradzi sobie z nim każdy - to danie idealne na poprawę nastroju lub jeśli macie ochotę komuś w prosty sposób zaimponować.

Jeśli chcecie, możecie całkiem pominąć świeże śliwki, gdy nie ma na nie sezonu, lub zamienić je na 10 śliwek z powideł i zmiksować je na sos, który dodatkowo przyprawi i zaromatyzuje mięso. Danie będzie jeszcze lepsze z ich dodatkiem. Podobnie, jeśli nie macie świeżego rozmarynu. Zastąpcie go mniejszą ilością suszonego. Sok winogronowy lub mieszanka czerwonego octu winnego z wodą zastępuje tu wino, ale jeśli chcecie, możecie po nie sięgnąć. Pałki z kurczaka możecie zastąpić innym mięsem, np. schabem. Może on potrzebować tylko trochę więcej czasu w piekarniku, ale przygotujecie go w ten sam sposób.

Filmowe pałki z kurczaka ze śliwką - przepis

Składniki:

  • 5 dużych pałek z kurczaka
  • 10 śliwek (świeżych lub po sezonie, 300 g powideł)
  • 100-150 g suszonych śliwek
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 łyżeczki suszonego rozmarynu (lub 3 gałązki świeżego)
  • 1/2 pół papryczki chili
  • 2 czerwone cebule
  • 2 liście laurowe
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 2 łyżki miodu wielokwiatowego
  • 2 szklanki soku winogronowego (lub 1/2 szklanki czerwonego octu winnego wymieszanego z 1 i 1/2 szklanki wody)
  • 2 łyżki octu balsamicznego
  • 1/2 łyżeczki pieprzu w ziarnach
  • 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego (w nasionach)
  • 2 łyżki oliwy
  • 1 łyżka masła
  • sól do smaku

Opcjonalnie: 1 łyżeczka słodkiej mielonej wędzonej papryki (można pominąć).

Sposób przygotowania:

  1. Nagrzejcie piekarnik do 200 st. C.
  2. W międzyczasie umyjcie i osuszcie dokładnie mięso. Posiekajcie drobno 2 ząbki czosnku. 
  3. Na dużej patelni rozgrzejcie oliwę z masłem. Wrzućcie posiekany czosnek i przesmażcie przez 2 minuty. Rozłóżcie na patelni mięso i obsmażcie szybko z każdej strony, aż skórka się zarumieni. Zestawcie z ognia. 
  4. Pokrójcie cebulę w ćwiartki. Resztę czosnku pokrójcie w kilka większych kawałków, podobnie papryczkę chili. Świeże śliwki, jeśli macie, przekrójcie na pół i usuńcie pestki. Jeśli macie śliwki z powideł, zmiksujcie je na sos.
  5. Na dnie brytfanki rozłóżcie świeże śliwki lub powidłowy sos, suszone śliwki, czosnek, chili, rozmaryn, cebulę, pieprz w ziarnach, cynamon, liść laurowy i kmin. Zalejcie wszystko octem balsamicznym i połową soku winogronowego lub połową roztworu octu z wodą. 
  6. Kurczaka posypcie z wierzchu solą i przełóżcie do brytfanki. Polejcie z wierzchu miodem i wstawcie do piekarnika bez przykrywki na 20 minut - pieczcie w temp. 180 st. C, aż skórka bardziej się spiecze. 
  7. Po upływie tego czasu wyjmijcie ostrożnie formę i przemieszajcie składniki. Polejcie kurczaka resztą soku lub octu z wodą, i sosem spod pieczeni. Przykryjcie pokrywką i pieczcie kolejne 40 minut. 
  8. Danie podawajcie na głębokich talerzach wraz z sosem.

Przed podaniem możecie delikatnie oprószyć mięso wędzoną papryką, jeśli ją macie. Pieczony kurczak ze śliwkami będzie pyszny np. z kaszą gryczaną niepaloną lub jęczmienną, a także z kluseczkami.