Wiedeńskie cukiernie słyną z kilku przysmaków. Z witrynek kusi m.in. czekoladowy tort Sachera z morelowym dżemem. Oryginalny tort Sachera zjecie na pewno w cukierni hotelu Sacher w Wiedniu. Stworzył go Franz Sacher, stażysta w kuchni u księcia Metternicha, który musiał awaryjnie zastąpić przeziębionego szefa kuchni. Proste ciasto przekładane masą owocową zachwyciło książęcy dwór. W Wiedniu zamówicie też oryginalnego Pischingera, zjecie strudel jabłkowy i całe mnóstwo rogalików wiedeńskich. Są one tak proste, że nie musicie nigdzie wyjeżdżać, by ich spróbować. Z powodzeniem zrobicie je sami. 

Rogaliki wiedeńskie - maksymalnie uproszczone i pyszne

Rogaliki wiedeńskie to kruche rogaliki orzechowe dla łasuchów - minimalistów. Zdarzają się również tego typu waniliowe „podkówki”. W wersji orzechowej przygotowuje się je z podstawowego, mocno maślanego i kruchego ciasta z dodatkiem mielonych orzechów. Ciasto oczywiście trzeba szybko zarobić, ale nie wymaga ono odpoczynku w lodówce.

Od razu formujemy z niego wałeczek, a następnie kroimy go na kawałki i formujemy w półksiężyce. Żadnego czekania, aż wyrośnie ciasto drożdżowe, żadnego nadziewania, zlepiania i strachu o to, czy nadzienie nie wypłynie. Austriackie rogaliki orzechowe pieczemy ok. 15 minut i posypujemy cukrem pudrem. Oto cała tajemnica „uśmiechniętych” ciasteczek.

Ekspresowe rogaliki orzechowe - przepis 

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 200 g zimnego masła
  • 2 żółtka
  • 1/3 szklanki drobnoziarnistego cukru
  • 50 g mielonych orzechów włoskich
  • 50 g mielonych migdałów
  • 1 szczypta soli

Dodatkowo: cukier puder do posypania gotowych ciasteczek, 1 opakowanie cukru waniliowego.

Sposób przygotowania:

  1. Przełóżcie do miski mąkę, masło, sól, cukier, orzechy i żółtka. Zagniećcie na gładkie, jednolite ciasto. 
  2. Odetnijcie kawałek ciasta i zrolujcie je w wałeczek o grubości ok. 1 cm. Pokrójcie na kawałki o długości ok. 5 cm. Powstałe kawałeczki uformujcie w podkówki. Tak samo postąpcie z resztą ciasta. 
  3. Rozłóżcie rogaliki w odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. 
  4. Pieczcie przez 15 minut w temp. 180 st. C z funkcją grzania góra-dół.
  5. Ciasteczka powinny mieć lekki rumieniec, ale nie mogą się spiec, bo będą wysuszone. Podczas pieczenia sprawdzajcie, jak wyglądają. 
  6. Wymieszajcie cukier waniliowy z cukrem pudrem i oprószcie nim gotowe rogaliki.