Ziemniaki pojawiły się w naszym kraju stosunkowo późno i zaczęto je powszechnie uprawiać dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Dziś jadamy je prawie codziennie, przyrządzane na wiele sposobów. Najczęściej ziemniaki gotuje się i podaje jako dodatek do obiadu - my mamy na to jednak zdecydowanie lepszy i zdrowszy sposób

Gotowanie ziemniaków na parze - co warto wiedzieć o tej metodzie?

Ziemniaki można ugotować nie tylko w gorącej wodzie, ale i na parze. Potrzebny jest do tego jedynie duży garnek, metalowy durszlak lub specjalne sito do gotowania na parze i woda. Należy wlać ją do garnka, umieścić na nim sito i wysypać na nie obrane ziemniaki w całości. Ważne, by sito nie dotykało wody. Gdy ta się zagotuje, całość wystarczy przykryć pokrywką i gotować od 20 do 30 minut, w zależności od wielkości ziemniaków. Mniejsze okazy będą gotowe już po 20 minutach, natomiast większe będą potrzebowały co najmniej pół godziny. Ziemniaki możecie też pokroić na mniejsze kawałki, tak samo jak w przypadku tradycyjnego gotowania w wodzie, wtedy czas ich gotowania na parze się skróci. 

Gotowanie na parze - zalety

Gotowanie w ten sposób nie wymaga specjalnej techniki czy przyrządów (poza metalowym sitkiem) i ma same zalety. Gdy ziemniaki są gotowane w wodzie, wówczas oddają do niej część składników odżywczych. To skutkuje pogorszeniem smaku, a także obniżeniem wartości tych warzyw. Dzięki gotowaniu na parze, wszystkie cenne składniki pozostają w środku, a warzywa mają ładniejszy kolor, lepszą strukturę i są smaczniejsze. 

Wbrew obiegowej opinii, ziemniaki wcale nie są kaloryczne. Wartość energetyczna ziemniaków to 77 kcal/100 g. Spośród makroskładników, kartofle dostarczają nam najwięcej węglowodanów, w tym głównie skrobię. Podstawowa wartość odżywcza ziemniaków (w przeliczeniu na 1 sztukę, która średnio waży ok. 80 g) to: białko - 2,0 g, tłuszcz - 0,07 g, węglowodany - 14 g (w tym skrobia - 12,2 g), błonnik pokarmowy - 1,68  g. Kartofle zawierają wiele cennych składników mineralnych, w tym szczególnie potasu. Spośród witamin, wyjątkowo dużo jest w nich witaminy B6 oraz witaminy C.