Gołąbki to ulubione danie wielu osób, idealne na 2-3 dni, jeśli zrobicie je z większej ilości składników. Odgrzewane lub odsmażane, z każdym dniem są tylko smaczniejsze. Robić je chce się jednak zdecydowanie mniejszemu gronu. Zapoznajcie się z naszymi smakowitymi pomysłami na prostą alternatywę dla tradycyjnych gołąbków. Pokochacie ją równie mocno, jak oryginalne danie.

Co zamiast gołąbków? Pomysły dla zabieganych i leniuszków

Pierwszą i dość oczywistą, choć niejedyną opcją są gołąbki bez zawijania. Są to tak naprawdę klopsy z mielonego mięsa połączonego z ryżem i posiekaną kapustą, przyprawione jak gołąbki i duszone w sosie na patelni lub pieczone. Zamiast parzenia kapusty i zawijania farszu, możecie również ułożyć wszystkie składniki na gołąbki warstwami w naczyniu żaroodpornym i podać jako zapiekankę. 

Inna ekspresowa wariacja na temat gołąbków to gołąbki z cukinii. Wystarczy wziąć dużą cukinię, pociąć ją w krążki o grubości 1 cm, nie docinając do końca (by powstała „harmonijka”) i nafaszerować mięsno-ryżowym nadzieniem jak do klasycznych gołąbków. Zamiast gołąbków możecie również zrobić kotlety z mięsa mielonego i kapusty. Jeśli podacie je z ulubionym sosem do gołąbków i spróbujecie ich z zamkniętymi oczami, wasze kubki smakowe mogą pomylić je z klasycznym daniem.  

Kotlety mielone z kapustą á la gołąbki - przepis

Składniki:

  • 800 g mięsa mielonego z łopatki 
  • 800 g kapusty
  • 110 g suchego ryżu
  • 1 duże jajko
  • 1 duża cebula
  • 2 czubate łyżeczki suszonego majeranku lub tymianku
  • olej
  • sól i pieprz

Sposób przygotowania: 

  1. Ugotujcie ryż wg wskazówek na opakowaniu i odstawcie do przestygnięcia. 
  2. Posiekajcie cebulę i zeszklijcie ją na kilku łyżkach oleju. 
  3. Pokrójcie kapustę na mniejsze kawałki i zetrzyjcie ją na dużych oczkach tarki.
  4. Lekko posólcie, wymieszajcie (wygniećcie dłońmi) i odstawcie na kilka minut, by puściła sok. Odlejcie go i odciśnijcie dokładnie kapustę. 
  5. Do dużej miski przełóżcie mięso mielone i kapustę, dodajcie ryż, podsmażoną cebulę i jajko. Rozetrzyjcie w dłoniach majeranek i dodajcie do masy. Doprawcie pieprzem i solą (oszczędnie, bo kapusta była już wcześniej solona). Wymieszajcie dokładnie farsz, najlepiej dłonią.
  6. Z gotowej masy uformujcie kuleczki, a następnie spłaszczcie je na okrągłe lub owalne kotlety. 
  7. Smażcie z obu stron na rozgrzanym oleju, na złoty kolor.
  8. Podawajcie z tłuczonymi ziemniakami i ulubionym sosem, np. koperkowym, pieczarkowym lub pomidorowym.