Tatar to potrawa z surowego mięsa, która jest bardzo popularna w kuchni francuskiej i polskiej. Robi się go standardowo z mięsa wołowego. Aby przygotować tatar, mięso należy dokładnie posiekać, a następnie wymieszać z dodatkami, zwykle takimi jak: cebula, ogórek kiszony, kapary, musztarda, sól, pieprz, surowe jajko. Całość należy dobrze wymieszać i podać na chłodno, np. z tostami, grzankami lub sałatą.

Częste błędy podczas przygotowywania tatara

Przede wszystkim nie powinniście przygotowywać tatara z innego mięsa niż wołowina. Powinno być ono świeże i ze sprawdzonego źródła. Najlepiej wybierać mięso z pewnych sklepów mięsnych lub od sprawdzonych hodowców, którzy stosują wysokie standardy higieny.

Ryzyko niesie też jedzenie surowego żółtka. Jest ono związane z salmonellozą, czyli jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób wywołanych przez bakterie. Możecie się nią narazić, jedząc surowe jajka, które zostały wcześniej zainfekowane pałeczkami salmonelli. Pamiętajcie również, że jeśli tatar stał poza lodówką kilka godzin – powinniście zrezygnować z jego jedzenia. 

Jak bezpiecznie przygotować tatar? 

Przygotowanie tatara wiąże się z ryzykiem zakażenia się bakteriami z surowego mięsa, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zapewnić sobie i gościom bezpieczeństwo. 

Na samym początku mięso należy dokładnie oczyścić i umyć. Nóż, deska do krojenia i inne narzędzia, które będziecie używać do krojenia, powinny być dokładnie wyczyszczone i odkażone. Pamiętajcie też, żeby nie używać mięsa, które zostało rozmrożone i ponownie zamrożone.

Mięso należy siekać na bardzo drobne kawałki, najlepiej nożem o bardzo ostrej krawędzi. Tatar powinien być przygotowywany na bieżąco i nie może być przechowywany w lodówce dłużej niż kilka godzin. Wszystkie składniki, które dodajecie do tatara, powinny być świeże - jest to najważniejsza i obowiązkowa zasada.