Wiele osób, mając do wyboru w sklepie ciecierzycę lub fasolę, wybierze to drugie. Fasola w przeciwieństwie do ciecierzycy jest u nas świetnie znana - wystarczy wspomnieć zupę fasolową, kremowego, głębokiego w smaku „jasia” pysznego nawet bez wielu dodatków czy klasyka - fasolkę po bretońsku. Co można zrobić z ciecierzycy? Ciecierzycę wykorzystacie dokładnie tak samo jak fasolę i w jeszcze większej ilości wariantów. Dlaczego warto ją jeść szczególnie po 40. roku życia? Ciecierzyca właściwości ma nieliche.

Czy ciecierzyca i cieciorka to to samo?

Czasami na ciecierzycę mówi się zdrobniale „cieciorka”, w świecie roślin i dla botaników to jednak nie to samo. Podobnie jak botwina i boćwina, to 2 spokrewnione, ale różne warzywa. Ciecierzyca (łac. Cicer arietinum) ma duże, kremowe i matowe ziarna o nieregularnym kształcie. Cieciorka (Coronilla) jest od niej drobniejsza, bardziej gładka, a ziarenka błyszczą. Obie należą jednak do tej samej rodziny (bobowatych). 

Ciecierzyca - właściwości odżywcze

W 100 g ugotowanej bez soli ciecierzycy znajdują się zaledwie 164 kalorie i niemal 9 g białka. Gotowana ciecierzyca ma też 7,6 g błonnika, 27,42 g węglowodanów (w tym tylko 4,80 cukrów prostych) i niski indeks glikemiczny (30). Pomaga ona stabilizować poziom cukru we krwi i daje sytość na długo. W ciecierzycy znajdziecie też 9 niezbędnych aminokwasów, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz szereg witamin i minerałów, w tym witaminę A, C i E oraz magnez, potas, fosfor, żelazo i kwas foliowy. Ciecierzyca zawiera też cholinę, która wspomaga mózg i układ nerwowy. Ma też gluten - nie będzie więc ona dobrym źródłem białka dla osób uczulonych. Ciecierzyca jest wartościowa i cenna dla wszystkich, ale szczególnie dla osób, które przekroczyły 40. rok życia. 

Ciecierzyca - strażniczka wagi

W średnim wieku spada metabolizm i „nabieramy” masy z powietrza. Bogactwo błonnika, niezbędnych węglowodanów i białka, a przy tym niski indeks glikemiczny niewielka zawartość kalorii i tłuszczu w ugotowanych ziarenkach sprawia, że warto na stałe włączyć ją do jadłospisu w tym wieku. Już niewielka porcja zaspokoi głód na długo, a przy tym nie są to puste kalorie, które odłożą się natychmiastowo w boczkach. Ciecierzyca ma dużą gęstość odżywczą. Od stołu wstaniecie najedzeni, ale nie przejedzeni, bez uczucia ciężkości. Z ciecierzycą, jak każdym warzywem strączkowym oczywiście nie należy przesadzać. Wystarczy do 3/4 szklanki ciecierzycy dziennie. 

Ziarna ciecierzycy - ochroniarze dla serca

Po 40-tce, zwłaszcza, jeśli jesteście przewlekle zestresowani, zaczynają się pierwsze problemy z sercem. Ciecierzyca zawiera bardzo niewiele sodu (7 mg w 100 g) i praktycznie 0 cholesterolu - nie podwyższy więc ona poziomu cholesterolu u was. W kremowych ziarenkach kryją się też tłuszcze wielonienasycone, które wspierają regulację cholesterolu w organizmie i zmniejszają ten „zły”, LDL. Te 3 właściwości ciecierzycy pozwalają obniżyć ryzyko rozwoju problemów z sercem. 

Co można zrobić z ciecierzycy? 

Ciecierzyca, oprócz tego, że świetnie nadaje się na zastępstwo za fasolę w każdym daniu z tym składnikiem, będzie też doskonałą bazą do sałatek i past kanapkowych. Najprostszą zrobicie, łącząc rozgniecione ziarenka ugotowanej ciecierzycy (może być ze słoika) z 1-2 łyżkami musztardy. Ciecierzyca świetnie wypada też w roli hummusu z tahiną, robi się z niej również znane z barów z kebabem falafele - kuleczki smażone na głębokim tłuszczu.

Ziarna doskonale też uzupełnią zbyt „cienką” zupę. Możecie je też zblendować i w ten sposób zagęścić wiele zbyt rzadkich zup krem. Ciecierzycę można również upiec. Po odsączeniu z wody (aquafaby) i dokładnym wytarciu wystarczy obtoczyć je w oliwie z ulubionymi przyprawami i włożyć do piekarnika nagrzanego do 180-200 st. C. W ten sposób powstaną domowe chrupki. Wodę spod ciecierzycy wykorzystacie zamiast białek jajka np. do wykonania bezy, kremów do ciast lub majonezu bez jajek. Ciecierzyca pojawia się też w wielu daniach kuchni włoskiej, nawet lekko rozgnieciona na pizzy, w towarzystwie anchois i karczochów. Ma ona tak łagodny i delikatny, kremowy smak, że przyjmie wszelkie przyprawy - łączcie ją śmiało ze słonymi, pikantnymi i kwaśnymi smakami.