Po przegryzieniu, z dobrze zrobionego pączka, powinno wydobyć się pyszne nadzienie. Nikt nie lubi szukać go z lupą w cieście. Najbardziej lubiane są u nas pączki z różą. Chorwaci jednak robią je zupełnie inaczej. Zamiast nadziewać ciasto drożdżowe, wzbogacają je o kilka pysznych i aromatycznych dodatków, smażą i gotowe. Ich mini pączki z chrupiącą skorupką i mięciutkim, bogatym wnętrzem, najlepsze są jeszcze na gorąco.

Co to są fritule?

Chorwackie fritule to miniaturowe smażone pączki ze skórką z cytrusów i innymi dodatkami. Najczęściej przygotowuje się je na święta Bożego Narodzenia, karnawał, a także tuż przed Wielkanocą. Są one podawane w wielu regionach Chorwacji, często na słodkie śniadanie lub przekąskę do przedpołudniowej kawy. Najbardziej oryginalne są fritule dalmatyńskie, z ciasta drożdżowego z dodatkiem ziemniaków

W Dalmacji pszenica była trudniejsza w uprawie niż ziemniaki, dlatego część mąki zastępowano właśnie ziemniaczanym purée. Ziemniak to nie tylko wypełniacz - nadaje on również większej miękkości ciastu. Przygotowanie takich pączków zajmuje nieco więcej czasu niż przysmaków bez dodatku ziemniaków. Dużo bardziej popularna jest obecnie wersja z samego ciasta drożdżowego. Istnieją również fritule istryjskie i inne regionalne odmiany, m.in. pączki z jabłkami.

Jak zrobić chorwackie pączki z jabłkami? 

Niektóre składniki w przepisie można zmienić, ale pewne rzeczy są niezmienne. W tym dodatek skórki z cytrusów i rodzynek. Do masy na pączki często dodaje się też kilka łyżek alkoholu (w Chorwacji rakiji lub innego, np. rumu). Zapobiega on piciu tłuszczu przez pączki, a przy tym nadaje im aromat. I świetnie pasuje do pozostałych dodatków, w tym jabłek. Można go jednak pominąć, a zamiast niego zwrócić baczniejszą uwagę na temperaturę tłuszczu. 

Jeśli olej będzie zbyt gorący, pączki zaczną się przypalać. Przy zbyt niskiej, mogą pić olej. Zanim wrzucisz całą porcję minipączków na gorący tłuszcz, wrzućcie jednego na próbę i sprawdźcie, jak wyjdzie. W razie potrzeby podkręćcie lub zmniejszcie temperaturę. Pomocny będzie również termometr do żywności. Nie wrzucajcie zbyt dużo pączków na 1 raz. Zbyt duża porcja mocno obniży temperaturę. 

Przepis na poniższe fritule od 100 lat krąży w chorwackiej rodzinie Jurisch, która emigrowała do Stanów Zjednoczonych. Do jego przygotowania oprócz mąki i cukru użyjecie tego, co często trafia do szarlotki: orzechów włoskich, rodzynek i jabłek. Jeśli chcecie, by ciasto było bardziej jabłkowe, zetrzyjcie na tarce 2-3 jabłka i odciśnicie je z nadmiaru soku przed dodaniem do ciasta. 

Chorwackie pączki z jabłkami - przepis

Składniki:

  • 6 szklanek mąki pszennej (1 szklanka to 160 g mąki)
  • 1 opakowanie suchych drożdży (7 g)
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 szklanka rodzynek
  • 1/2 szklanki posiekanych orzechów włoskich
  • 1 duże starte jabłko
  • 2 łyżeczki startej skórki z cytryny
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 szklanka ciepłej wody do rozczynu (o temp. nie wyższej niż 39 st. C)
  • 3-4 niepełne szklanki wody o temperaturze pokojowej
  • 3 szklanki oleju do smażenia

Dodatkowo, do posypania: cukier puder. 

Sposób przygotowania:

  1. Zetrzyjcie jabłko na tarce o drobnych oczkach. 
  2. Drożdże i 1 łyżeczkę cukru rozpuśćcie w 1 szklance ciepłej wody. Gdy mieszanka się spieni, przelejcie ją do dużej miski. Dodajcie mąkę, sól, rodzynki, orzechy włoskie, starte jabłko i skórkę z cytryny. Dokładnie wymieszajcie. Dodajcie 3 szklanki wody w temperaturze pokojowej, wyróbcie. W razie potrzeby, gdyby ciasto było zbyt gęste, dodawajcie jeszcze po trochu z 4 szklanki i wyrabiajcie do uzyskania konsystencji typowego ciasta drożdżowego. Przykryjcie miskę folią spożywczą lub czystą ściereczką i odstawcie na godzinę do podrośnięcia. W tym czasie podwoi objętość. 
  3. W garnku z grubym dnem rozgrzejcie olej do temp. 180 st. C. Ciasto na pączki wrzucajcie partiami do gorącego oleju. Uważajcie, by się nie poparzyć. Nie wrzucajcie na raz zbyt dużo pączków. Smażcie na złoty kolor z obu stron. 
  4. Wyjmijcie pączki łyżką cedzakową na ręcznik papierowy do odsączenia nadmiaru tłuszczu. Posypcie fritule cukrem pudrem i jedzcie jeszcze gorące.