Jeśli lubicie doprawiać jedzenie tymiankiem i często go kupujecie w postaci suszonej albo w doniczkach, żeby móc zrywać świeże listki, kiedy tylko najdzie was ochota, mamy dla was dobrą wiadomość. Polną odmianę tymianku możecie mieć za darmo. Następnym razem na spacerze uważnie patrzcie pod nogi. 

Rośliny, które rosną bujnie jak chwasty, a są jadalne i smaczne

Wiele roślin, które napotykacie na łąkach, obrzeżach lasów albo we własnym ogródku i traktujecie jak chwasty, należy tak naprawdę do gatunków jadalnych, a nawet bardzo smacznych. Można je zrywać (szczególnie, jeśli są młode i rosną z dala od aglomeracji oraz dróg szybkiego ruchu), dodawać do sałatek lub przyrządzać z nich proste zupy, ziołowe napary. Do takich niedocenianych "chwastów" należą m.in.:

Podczas wędrówek na pewno wielokrotnie natknęliście się też na malownicze kępy niskich krzewinek o wąskich lancetowatych listkach i najczęściej fioletowych, drobnych kwiatach, które pachną jak znany nam wszystkim tymianek. To jeden z gatunków macierzanki, które w naszych warunkach klimatycznych radzą sobie świetnie. 

Macierzanka - do czego używać?

Macierzanka (Thymus) to rodzaj rośliny należący do rodziny jasnotowatych, a jedna z nich, najbardziej znana, to macierzanka tymianek. To cenne ziele możemy nie tylko kupić, ale także pozyskać z natury lub wyhodować we własnym ogródku. Można go używać do wszystkich potraw, do których dodalibyście tymianek - szczególnie tych wywodzących się z kuchni francuskiej lub włoskiej. Sałatki i surówki z pomidorów, pizza, sosy warzywne do makaronów, gulasze mięsne, bigosy, potrawki z warzyw strączkowych, ryby, zupy, pieczone ziemniaki to tylko początek długiej listy dań, do których idealnie będzie pasować smak macierzanki. Aromat listków tej rośliny doskonale połączy się też z innymi przyprawami z mieszanki ziół prowansalskich, więc możecie go swobodnie miksować z rozmarynem, bazylią, szałwią i cząbrem

Jak działa olejek macierzankowy?

Wszystkie gatunki macierzanki, jakie możecie znaleźć w naturze, mają większe lub mniejsze właściwości lecznicze ze względu na zawartość olejku eterycznego. Olejek macierzankowy zawiera przede wszystkim karwakrol i tymol oraz cytral, linalol i geraniol, flawonoidy, trójterpeny, a także kwas rozmarynowy. Ten bogaty skład sprawia, że ziele macierzanki ma działanie antyseptyczne i naturalnie wspierające pracę naszego układu pokarmowego. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, dzięki czemu wspomaga trawienie. Ma też sprawdzone działanie przeciwświądowe - to dlatego nasze babcie smarowały ukąszenia komarów  olejkiem macierzankowym.

Macierzanka wykazuje również właściwości relaksujące i działa korzystnie na układ nerwowy. Kąpiel z dodatkiem jej olejku eterycznego ukoi nerwy i skórę.

Olejek z polnego tymianku ma ponadto silne działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Stosuje się go m.in. przy produkcji np. past do zębów czy płynów do płukania ust. Wyciąg z ziela macierzanki można stosować do przemywania tłustej, trądzikowej cery, ponieważ odkaża i lekko ściąga skórę oraz reguluje wydzielanie sebum.