Dla jednych to koszmar dzieciństwa, dla innych - jeden z większych przysmaków. Smażona wątróbka (koniecznie z cebulką) ma swoich zwolenników i przeciwników, ale trzeba jej przyznać jedno: to bardzo zdrowa i pełna witamin potrawa, która odpowiednio przyrządzona jest bardzo smaczna i nigdy się nie nudzi. Można ją nafaszerować, można upiec albo przyrządzić w aromatycznym śmietanowym sosie. Jednak by wyszła miękka, trzeba ją wcześniej odpowiednio przygotować. Sprawdźcie, jak to zrobić. 

Wątróbka moczona w mleku

Sposobem na delikatny smak wątróbki oraz jej miękkość jest zanurzenie jej wcześniej w mleku - co najmniej przez godzinę. Ten składnik pozwoli pozbyć się z wątróbki charakterystycznej goryczki, przez którą nie każdemu ta potrawa smakuje. Ponadto, moczenie w mleku sprawi, że wątróbka będzie znacznie bardziej miękka i delikatna. Jeżeli więc wcześniej nie chcieliście przygotowywać tego dania, ponieważ wątróbka zawsze wychodziła wam twarda, to już macie rozwiązanie. Po prostu zanurzcie ją w mleku na godzinę przed smażeniem, a później podsmażcie i uduście na patelni z dodatkiem cebuli, soli i pieprzu. 

Jaką wątróbkę do smażenia wybrać?

 By wątróbka wyszła smaczna, ważny jest nie tylko sposób przygotowania, ale też wybór dobrego jakościowo mięsa. Do wyboru macie różne rodzaje wątróbek, które nieco różnią się między sobą:

  • wątróbka drobiowa: jest bardzo delikatna i bogata w kwas foliowy oraz żelazo,
  • wątróbka wieprzowa: trzeba ją odpowiednio przygotować przed smażeniem, ponieważ znajduje się na niej sporo przerostów oraz błon, które mogą sprawić, że mięso wyjdzie twarde. Ma ona też dość intensywny smak, który nie każdemu odpowiada,
  • wątróbka wołowa: ten rodzaj wątróbki jest twardy i dosyć gorzki. Zawiera bardzo dużo żelaza, ale uważajcie - nie powinny jej jeść osoby z wysokim poziomem cholesterolu.