Tradycyjna mizeria bazuje na ogórkach szklarniowych, a późną wiosną i latem głównie na gruntowych, które mają bardziej złożony smak i przyjemnie chrupią. To one są głównym składnikiem, dlatego warto poświęcić uwagę na wybranie świeżych i jędrnych okazów. Pokrojone w plastry warzywa łączy się z gęstą ukwaszoną śmietaną (12–18%), dosypuje się cukier (można pominąć), sól i pieprz do smaku. Do tego dodaje się koperek i ewentualnie odrobinę soku z cytryny. Tak to wygląda w większości polskich domów, jednak przepis na mizerię jest na tyle wdzięczny, że można go modyfikować na wiele sposobów. Osobom na diecie, które nie chcą używać tłustej śmietany, na pewno przypadnie do gustu przepis na mizerię z jogurtem. Jeśli lubicie kulinarne eksperymenty, spróbujcie np. mizerii z gruszką i orzechami. My jednak szczególnie polecamy jeden dodatek.

Co dodaje się do mizerii?

Pewnie zastanawiacie się, co to za tajemniczy składnik, który wszystko odmienia? Jest dość tani i łatwo dostępny, zazwyczaj mamy go w domu, bo jest używany do przygotowywania zup. Mizeria będzie miała niepowtarzalny smak, jeśli dodamy do niej białą część pora. Wystarczy pokroić go w cienkie plasterki lub posiekać go drobniej, według uznania. A dzięki temu ogórki w plasterkach ze śmietaną zyskają dodatkowy wymiar smaku. 

Co jeszcze można zmienić, żeby przygotować nowe warianty mizerii? Możliwości jest wiele:

  • szczypiorek, dymka lub młoda cebula lub cukrowa, które są delikatniejsze w smaku,
  • natka pietruszki lub kolendra (ma specyficzny i mocno wyczuwalny smak, nie wszyscy za nią przepadają),
  • sok z cytryny, limonki lub ocet jabłkowy,
  • musztarda, może być nawet francuska lub z dodatkiem chili,
  • odrobina chrzanu,
  • pieprz ziołowy,
  • rzodkiewki pokrojone w plastry,
  • sałata, najlepsza będzie lodowa, bo fajnie podbije chrupkość surówki.

Śmietanę możemy zastąpić jogurtem naturalnym, greckim (który ma zbliżoną konsystencję) lub kefirem. Weganie mogą użyć bezmlecznej wersji lub postawić na dodatek dobrej jakości oliwy. Wtedy warto też dodać łyżeczkę musztardy i dodatkowo zakwasić mizerię sokiem z cytryny. Dobrze sprawdzi się też klasyczny winegret lub podkręcony miodem. Dla miłośników pikantniejszych smaków mamy przepis na mizerię tzatziki, która będzie wyjątkowym dodatkiem do grillowanych mięs. 

A co ze skórką, oto jest pytanie: obierać czy nie obierać?

Można zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas podaje ogórki bez skórki. Jesteśmy przyzwyczajeni do obierania warzyw, nie tylko ogórków, tak samo jest ziemniakami, warzywami korzeniowymi, przed gotowaniem usuwamy ją. Za to wersję ze skórką częściej można spotkać w restauracjach i barach mlecznych. Choć tutaj chodzi raczej o to, że to po prostu szybsza opcja. A dlaczego w ogóle o to pytamy? Przyzwyczajenia, przyzwyczajeniami, ale tu chodzi również o zdrowie. Skórka zawiera wiele dobrych składników, szczególnie na prowadzenie wychodzą: błonnik, potas (bardzo ważny zwłaszcza w upały), witaminy A, C, K i z grupy B. Dlatego od czasu do czasu warto zjeść mizerię z ogórków z dobrze wyszorowaną skórką.

Spróbujcie ogórkowych nowości, czyli mizeria z porem

Tradycjonaliści zapewne nie będą chcieli w ogóle słuchać o jakiejkolwiek zmianie profilu smakowego mizerii. Mimo wszystko polecamy od czasu do czasu zaszaleć i spróbować czegoś nowego, dodając tylko jeden nowy składnik.

Składniki (na 2 porcje mizerii z porem):

  • 2 ogórki szklarniowe lub 1 wężowy (zimą) bądź 350 g gruntowych
  • biała część pora (ok. 10-12 cm)
  • 75 g kwaśnej śmietany (około 3 łyżki)
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • sól i pieprz do smaku
  • 15 ml soku z cytryny (opcjonalnie)
  • 15 ml octu jabłkowego (opcjonalnie)
  • posiekany drobno świeży koperek

Sposób przygotowania:

  1. Ogórki dokładnie wyszorujcie. Wybierzcie tylko te, które nie mają uszkodzonej lub nadpsutej skórki. Pokrójcie je ze skórką w dość cienkie plasterki (można też obrać), możecie to zrobić ręcznie lub blenderem (maszynką do mielenia mięsa) ze specjalną końcówką. Przełóżcie je do miski.
  2. Plasterki posypcie cukrem, solą i pieprzem (może być świeżo zmielony) do smaku. Dolejcie 15 octu (1 łyżka), wymieszajcie i odstawcie na chwilę na bok.
  3. Gdy na dnie miski pojawi się płyn, odlejcie go i zajmijcie się przygotowaniem reszty.
  4. Odetnijcie kawałek pora, dokładnie go umyjcie, bo pod skórkę lubi dostawać się piasek. Pokrójcie go w półplasterki (lub plasterki). Polejcie je cytryną i również odłóżcie na kilka minut na bok, żeby nieco skruszały.
  5. Do wcześniej przygotowanych ogórków dodajcie por. Ząbek czosnku przeciśnijcie przez praskę. Dołóżcie śmietanę i wymieszajcie całość. 

Mizerię z porem warto schłodzić przed podaniem.