Kujawska zupa kwasówka, inaczej zupa kwas, kwosek, zupa biała lub kapuścianka, znana jest przede wszystkim mieszkańcom wiejskich obszarów województwa kujawsko-pomorskiego. W wielu tamtejszych domach to do dnia dzisiejszego tradycyjne i bardzo lubiane danie wigilijne. Kwasówkę można z powodzeniem postawić na świątecznym stole w towarzystwie kapusty z grzybami oraz postnych pierogów – ich smaki będą się idealnie uzupełniać.

Zupa kwasówka - co to za danie?

Regionalna kujawska zupa kwas przygotowywana jest w niezmienny sposób już od kilkuset lat. Samodzielne kiszenie kapusty w beczkach było właściwie od zawsze podstawą jesiennych przetworów w wiejskich domach, a kwasówka to danie pochodne, dzięki któremu nic się nie marnuje. Zaradne gospodynie zbierały nadmiar soku z kiszonej kapusty z dna z beczek i gotowały na nim tę prostą, bardzo smaczną zupę. 

Kwasówka - z czego ją zrobić?

Jak przygotować kwasówkę według regionalnej receptury? Podstawą dania jest oczywiście kwas. W dobrej jakości soku z kiszonej kapusty znajduje się potężna dawka witaminy C i kwasu mlekowego, dzięki którym naturalnie wzmocnicie swoją odporność w okresie zimowych infekcji i odżywicie jelita. Taki sok w butelkach z łatwością kupicie w dużych supermarketach. Natomiast jeśli macie w spiżarni kapustę ukiszoną samodzielnie, to jeszcze lepiej – użyjcie właśnie domowego kwasu. Uzyskacie go bez problemu, wystarczy zalać kapustę gorącą (ale już nie wrzącą) wodą, odczekać ok. 1/2 h, a następnie dokładnie odcisnąć sok. Pozostałą kiszonkę możecie wykorzystać do przygotowania zdrowej surówki, świątecznego bigosu lub postnego farszu do pierogów. 

Reszta składników również jest łatwo dostępna i raczej tania, ponieważ nie przyrządzamy jej na mięsie. Z warzyw do zupy kwas dodajemy jedynie ziemniaki, sycącym składnikiem jest kasza gryczana, a potrzebne przyprawy na pewno znajdziecie w kuchennej szafce. Ugotowanie kwasówki nie wydrenuje więc waszego portfela ani nie zajmie dużo czasu. 

Kwasówka - z czym ją podać?

W wersji wigilijnej do tej kujawskiej zupy warto dodać kilka suszonych grzybów, wcześniej oczywiście namoczonych i posiekanych na mniejsze kawałki. Zupę kwas można podać z tradycyjną prażuchą (inne nazwy tego dania to porka, fuszer, lemieszka), czyli ugotowanymi kartoflami z dodatkiem mąki. Świetnie będą też do niej pasować domowe szare kluski lub inne kluchy ziemniaczane. 

Kujawska kwasówka - przepis

Składniki:

  • 3 litry wody
  • 1 litr soku z kiszonej kapusty
  • 4 ziemniaki
  • 100 g kaszy gryczanej
  • 1 liść laurowy
  • kilka kulek ziela angielskiego
  • 1 szklanka tłustej śmietany (18%)
  • 4 łyżki białej mąki
  • 1 jajko
  • duża szczypta soli i świeżo mielonego pieprzu do smaku
  • duża szczypta mielonego kminku
  • 1 garść listków świeżej natki pietruszki lub świeżego majeranku

Sposób przygotowania:

  1. W dużym garnku zagotujcie wodę;
  2. Ziemniaki umyjcie, obierzcie i pokrójcie w kostkę;
  3. Kiedy woda zawrze, dorzućcie liść laurowy, ziele angielskie i pokrojone ziemniaki;
  4. Po ok. 5 minutach dodajcie sypką kaszę gryczaną, szczyptę soli i gotujcie całość do miękkości;
  5. Kiedy ziemniaki i kasza będą już ugotowane, dolejcie do garnka kwas z kapusty (jeśli dodacie go wcześniej, ziemniaki nie zmiękną);
  6. Dodajcie kminek, doprawcie też zupę do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem;
  7. Śmietanę rozkłóćcie w miseczce z jajkiem i odrobiną mąki. Wymieszajcie je dokładnie, żeby nie zrobiły się grudki;
  8. Zabielcie zupę i gotujcie ją jeszcze moment;
  9. Na tym etapie koniecznie spróbujcie swojej kwasówki, czy nie jest przypadkiem zbyt kwaśna. Jeśli jest, dodajcie do niej odrobinę ciepłej wody lub śmietany;
  10. Listki natki pietruszki albo majeranku posiekajcie drobno i posypcie nimi gorącą zupę kwasówkę po rozlaniu jej do talerzy.