Pulpety w sosie są daniem, które nie potrzebuje wielu dodatków. Przykładem na to są choćby pulpety w sosie koperkowym, doskonałe z gładkim, kremowym purée ziemniaczanym ubitym z dodatkiem masła. Pasuje też do nich ryż. Mamy też inny przysmak na rozpływające się w ustach. Są to pulpety pieczone w kremowym sosie. Główny dodatek do sosu, który tworzy cały smak, najpewniej został wam jeszcze w domu po świętach Wielkanocnych. 

Jak zrobić soczyste pulpety?

Mięso na pulpety powinno być dość tłuste. Takie zachowa soczystość najdłużej. Najlepsza będzie łopatka lub karkówka, ale nadaje się też mielone mięso z udka z kurczaka. Bułka namoczona w wodzie czy mleku nie jest niezbędna. Dużo bardziej przyda się niewielka ilość bułki tartej, by lepiej związać masę. 

W przypadku pulpetów gotowanych w bulionie lub w zupie, trzeba uważać, by ich nie przegotować. Mierzcie też siły na zamiary i zróbcie dokładnie taką porcję, jaką zamierzacie zjeść. Odgrzewana zupa czy bulion drobiowy z pulpetami w środku za każdym razem są coraz bardziej mętne, a pulpety rozpadają się i tracą wilgoć. Nabierają konsystencji rozmoczonego „kartonu” i tracą smak.

Nieco inaczej wygląda sprawa z pulpetami podsmażonymi, a następnie upieczonymi lub uduszonymi w gęstym sosie. Te zachowają wilgotność dłużej niż gotowane. Pory mięsa podczas szybkiego smażenia na dość dużym ogniu są zamykane, co zapobiega dalszemu wydostawaniu się soków na zewnątrz. Pulpety duszone lub pieczone w sosie nabierają jego smaku, ale nie wypuszczają tak dużo wody, jak podczas gotowania. 

Podsmażane, a następnie pieczone pulpety z poniższego przepisu zrobicie na lekko podrasowanym beszamelu. Jest to beszamel z polskim akcentem (z 2-3 łyżkami chrzanu). Nie zapomnijcie też o szczypcie gałki muszkatołowej. Ma ona korzenno-pikantny smak, ale w niewielkiej ilości nie będzie konkurować z chrzanem, a jedynie go dopełni. 

Na co uważać przy robieniu beszamelu? 

Beszamel to prosty sos na bazie masła, mąki i mleka z odrobiną gałki muszkatołowej. Taką podstawową wersję można wzbogacać np. o żółty, tarty na dużych oczkach ser i inne dodatki. Mleko do beszamelu od początku powinno być lekko ciepłe. Jeśli wlejecie zbyt zimne, sos może gęstnieć zdecydowanie dłużej niż zwykle i powstaną mączne grudki, które trzeba będzie rozpuszczać.

Sos tylko na początku jest wodnisty. Z czasem nabierze kremowości i gęstości. Nie dodawajcie kolejnych łyżek mąki, bo straci maślano-mleczny smak. Dajcie mu chwilę na palniku i cierpliwie pomieszajcie, najlepiej rózgą kuchenną lub trzepaczką. Jeśli mimo wszystko sos nie chce gęstnieć, wyłączcie na chwilę gaz, mieszając dodajcie 1 łyżeczkę mąki i ponownie zagotujcie. Wszystko to na niewielkim ogniu. Podstawą jest niemal ciągłe mieszanie i chwila czasu bez nerwowego zerkania na zegarek. 

Pulpety w sosie beszamelowo-chrzanowym

Składniki:

  • 500 g mięsa mielonego
  • 1 cebula
  • 1/2 pęczka koperku
  • 1 limonka
  • 1 jajko
  • 2 łyżki bułki tartej
  • pieprz i sól do smaku

Dodatkowo: olej do smażenia i odrobina mąki do obtoczenia pulpetów. 

Składniki na sos: 

  • 1 łyżka mąki
  • 1 łyżka masła
  • 250 ml ciepłego mleka
  • 1 szczypta gałki muszkatołowej
  • 2-3 łyżki startego chrzanu

Sposób przygotowania: 

  1. Przełóżcie mięso do miski.
  2. Wyparzcie limonkę, następnie zetrzyjcie skórkę i wyciśnijcie sok z całego owocu. 
  3. Posiekajcie drobno cebulę i koperek. 
  4. Zeszklijcie cebulę na oliwie i dodajcie do mięsa. Dodajcie też koperek, bułkę tartą oraz skórkę i sok z limonki. Doprawcie solą, pieprzem i wyróbcie na gładką masę. 
  5. Uformujcie pulpety, obtoczcie je w mące i przesmażcie na mocno rozgrzanym oleju. 
  6. Przełóżcie pulpety do naczynia żaroodpornego.
  7. Przygotujcie sos: roztopcie w rondelku masło i dodajcie mąkę. Mieszajcie, nie doprowadzając do zarumienienia mąki. Następnie, wciąż mieszając, dodawajcie strużką ciepłe mleko. Gdy sos zgęstnieje, dodajcie chrzan oraz gałkę muszkatołową, sól i pieprz. 
  8. Zalejcie pulpety sosem i pieczcie 20 minut w temp. 180 st. C.