Eintopf, czyli z niemieckiego potrawa z jednego garnka nie jest niczym trudnym. O wyniku starań decyduje raczej nasz smak i umiejętności zgromadzenia pod pokrywką różnych niezbędnych składników, które pasują do danej pory roku.  Eintopf powstaje nie tylko z warzyw, mięsa i ryb, ale też z dobrego wywaru oraz różnych dodatków. Raz będą to kluski, ryż lub makaron, kiedy indziej naleśniki czy pierożki.

Dania jednogarnkowe to najczęściej zupy albo pożywne dania główne, które zwykle opierają się na jednym podstawowym składniku, na przykład na mięcie, fasoli czy ryżu. Eksperymentować z daniami eintopf może każdy, możliwości jest tyle co kulinarnych upodobań. Dwie zasadny muszą pozostać niezmienne: podstawą do gotowania jest dobry wywar i świeże składniki.

Rosół z drobiu jest najlepszy. Są tacy, którzy wolą wywar z mięsa wołowego. Owszem, jest on smaczny, ale tłuszcz z wołowiny jest niezdrowy. Dlatego lepiej używać do dań rosołu drobiowego, jest on delikatniejszy w smaku i po prostu zdrowszy.

Warzywa przeznaczone do potraw typu eintopf trzeba na ogół pokroić, za wyjątkiem różyczek kalafiora, zielonego groszki i drobnej fasolki szparagowej. Dzięki temu warzywa gotują się szybo, równomiernie i ładniej wyglądają. Powinny być świeże, najlepiej kupione w dniu przyrządzenia dania.

Najlepsze dodatki do zup to na przykład kluseczki ryżowe, naleśnikowe wstążki, pierożki ravioli, suflet jajeczny czy jaja w koszulkach. Wszystko lepiej smakuje, gdy robimy to sami, po domowemu. Dlatego warto czasem poświęcić trochę więcej czasu na przygotowanie własnego makronu czy pierożków. Najlepsze makarony wychodzą z mąki o nazwie semolina, wykonanej z najlepszej jakości pszenicy Durum, bogatej w gluten.