Kuchnia białoruska stoi ziemniakiem na 1000 sposobów. Białorusini poczęstują was m.in. knyszami z ziemniakami - mięciutkimi bułeczkami na oleju. Rosną one na sodzie i są wypełnione nadzieniem z ziemniaków, cebuli oraz wędzonego boczku. Do popicia dostaniecie obowiązkowo domowe zsiadłe mleko. Innym ciekawym białoruskim ziemniaczanym daniem jest kartoflanka z Białorusi z dodatkiem pulpecików z mięsa mielonego i kluseczkami kładzionymi, a także juszka - zupa rybna, oryginalnie z dużą ilością ziemniaków. Białoruskie pyzy to kolejny z wielu przykładów dania z ziemniakami w roli głównej. Od polskich różnią się one nie tylko wyglądem, ale też ciastem i sposobem przygotowania.

Białoruskie pyzy - inne niż polskie, ale równie pyszne

Pyzy u naszych sąsiadów mogą mieć mięsne lub grzybowe nadzienie, ale znacznie ważniejsze jest tu ciasto. W odróżnieniu od ciasta na polskie pyzy (gdzie ziemniaki często dzieli się na gotowane i surowe), w wersji białoruskiej pyzy powstają wyłącznie z ziemniaków gotowanych, ubitych na purée. Do takich ziemniaków dodaje się masło i mleko (dzięki temu ziemniaki są bardziej puszyste i kremowe) oraz przyprawy (sól, pieprz i gałkę muszkatołową). Następnie miesza się wszystko razem z dodatkiem mąki i żółtka (dla smaku i konsystencji) na jednolitą, gładką masę i nadziewa.

Różni się też sposób obróbki. Uformowane i nadziane białoruskie pyzy smaży się na mocno rozgrzanym tłuszczu i na średnim ogniu. Dzięki temu zyskują one złocistą skorupkę. Pyzy białoruskie najlepiej smakują ze śmietaną, ale inną opcją jest białoruska maczanka - gulasz wieprzowy ze śmietaną. Z maczanką podaje się też często draniki - białoruskie placki ziemniaczane.

Przepis na białoruskie pyzy

Składniki na pyzy:

  • 1 kg ziemniaków 
  • 2 jajka
  • 2 rozmącone żółtka
  • 140 ml mleka 
  • 320 g mąki pszennej (2 szklanki)
  • 1 szczypta gałki muszkatołowej
  • sól i pieprz do smaku

Składniki na nadzienie:

  • 160 g niesolonego masła 
  • 640 g dowolnych, drobno posiekanych grzybów
  • 3 drobno posiekane cebule
  • sól do smaku

Dodatkowo: kilka łyżek oleju do smażenia. 

Sposób przygotowania:

  1. Obierzcie ziemniaki i pokrójcie je na równe kawałki. Ugotujcie do miękkości w osolonej wodzie, odcedźcie.
  2. Utłuczcie ziemniaki na purée, jednocześnie dodając masło i mleko. Wymieszajcie do uzyskania gładkiej masy. Doprawcie solą, pieprzem i gałką. Wystudźcie.
  3. Gdy ziemniaki się studzą, przygotujcie nadzienie: roztopcie masło na patelni, dodajcie grzyby i cebulę. Smażcie na małym ogniu przez 10 minut, aż grzyby zbrązowieją i płyn wyparuje z patelni (grzyby powinny być suche). Od czasu do czasu przemieszajcie. Doprawcie solą pod koniec smażenia. 
  4. Przełóżcie wystudzone ziemniaki do miski, dodajcie żółtko, mąkę i pieprz. Wymieszajcie do połączenia składników. 
  5. Formujcie kulki równej wielkości (rozmiaru małego jajka). Spłaszczajcie je lekko w dłoni, ułóżcie w środku nadzienie, zlepcie brzegi i uformujcie z powrotem w kulkę. Farsz nie powinien „przeświecać” przez ciasto. 
  6. Rozgrzejcie olej na patelni. Smażcie po 3-4 pyzy na średnim ogniu na patelni, po 4 minuty z każdej strony, aż staną się złotobrązowe i chrupiące.