Jeśli wszystkie dodatki do chleba już wam się znudziły, sięgnijcie po cebulę. I wcale nie chodzi o to, by kłaść ją na surowo na kanapki. Potraktujcie ją po królewsku. Duszona cebula z minimalną ilością przypraw może być tak pyszna, jak pieczony czosnek w główkach i zrobiona z niego pasta do grzanek czy też konfiitowane (długo pieczone) w oliwie pomidorki koktajlowe. Takie pomidory potrafią się piec nawet 3 godziny, ale są wyśmienite. Cebula duszona na sposób staropolski w niczym im nie ustępuje. I robi się ją tylko 30 minut, a nie 3 godziny. Zaoszczędzicie mnóstwo czasu i energii. I zjecie tak, że palce lizać. 

Jak zrobić cebulę po staropolsku?

Cebulę po staropolsku mogliście mieć już okazję poznać bliżej. Jeśli lubicie smażoną kiełbasę z cebulą, smak cebuli po staropolsku może być wam znajomy. W tym daniu nie ma ona jednak żadnej konkurencji. Sama w sobie, zrobiona sposobem „na dwa”, ukazuje pełnię smaku i 100% słodyczy.

Przez pierwsze 10 minut dusimy cebulę pod przykryciem jedynie z solą, by szybciej zmiękła i puściła trochę soku. Po 10 minutach czas na 2. etap duszenia. Dodajemy miód, ocet jabłkowy i trochę koncentratu pomidorowego dla ładniejszego koloru i mieszamy. Kolejne 20 minut cebula spędza w towarzystwie reszty dodatków, karmelizując się. Nic więcej nie trzeba - ani pieprzu, ani innych przypraw. Pieprz jest tu zresztą zbędny, bo zaburzałby słodycz duszonej cebuli - a to o wyciągniecie tego smaku chodzi. 

Duszona cebula po staropolsku - przepis

Składniki:

  •  1 kg cebuli (najlepiej małej, podobnej wielkości)*
  • 1 łyżeczka soli
  • 4 łyżki oleju
  • 1 czubata łyżeczka miodu
  • 2 czubate łyżeczki koncentratu pomidorowego
  • 1 łyżka octu jabłkowego

Dodatkowo (opcjonalnie): 100 ml passaty pomidorowej. 

*Użyjcie cebuli podobnej wielkości, by wszystkie kawałki zdążyły zmięknąć w tym samym czasie.

Sposób przygotowania:

  1. Na dno garnka z grubym dnem wlejcie olej. Rozgrzejcie go, wsypcie cebulę. Jeśli macie małą, użyjcie jej w całości, większą pokrójcie w połówki lub w ćwiartki. 
  2. Posólcie, wymieszajcie, przykryjcie i duście przez 10 minut. 
  3. Dodajcie miód, ocet i koncentrat pomidorowy oraz passatę, jeśli z niej korzystacie. 
  4. Wymieszajcie, przykryjcie i duście kolejne 20 minut. 

Duszona cebula po staropolsku najlepiej smakuje na ciepło na kromce chleba, grzance lub do mięs z grilla. 

Co pysznego można zrobić z cebuli?

Na bazie karmelizowanej cebuli robi się gulasz węgierski z wołowiną (marhapörkölt). Karmelizacja cebuli na początku nadaje cały smak potrawce. Cebula to też mocna zawodniczka w dziedzinie zup. Przypkowska, słynna na cały świat zupa cebulowa powstała w Polsce - jest ona hołdem dla cebuli. Chleb razowy użyty w przepisie w połączeniu z korzennymi przyprawami, wyciąga z cebuli to, co najlepsze. Dokładny przepis znajdziecie, klikając w grafikę poniżej.

Z cebuli zrobicie też krążki cebulowe w cieście. To danie szczególnie zasmakuje juniorom, zakochanym w amerykańskich fast foodach. Sięgnijcie też po przepis na genialny, błyskawiczny sos cebulowy do mięsa czy ryżu.