Dodatkowo w wielu przepisach na cebulową pojawiają się wyrafinowane składniki, które mogą odstraszać. Udało mi się odczarować zupę cebulową. W moim wydaniu jest swojska, a jednocześnie wciąż wykwintna w smaku. Będzie nadawać się na niedzielny obiad zamiast tradycyjnego rosołu. Polubią ją wszyscy. Nawet ci, którzy nad cebulą zwykle płaczą. 

Zupa cebulowa po polsku - sprytne zamienniki

Polak potrafi gotować - nie tylko dania mięsne, ale również zupy. Obcokrajowcy często są zaskoczeni ilością naszych zup, ich fantazyjnością (np. nieznanym gdzie indziej żurkiem czy chłodnikiem) i ważnością w menu. Dobra polska zupa z odpowiednimi dodatkami (np. grochówka) potrafi nasycić jak danie główne. Zdarza mi się rezygnować dla niej z gotowania dania głównego. Zupa cebulowa nie kojarzy się jednak z Polską, a z Francją i tamtejszymi bistro, a nawet restauracjami z gwiazdką Michelin. Polska wersja, którą proponuję, po kilku zmianach jest jednak równie smaczna. 

Dla obu wersji ważny jest esencjonalny wywar. Bez tego ani rusz. Francuska wersja jest przygotowywana zwykle na wywarze wołowym. Możecie taki wykorzystać (jeśli np. został wam rosół z niedzieli). Gdy gotuję ją od zera, używam domowego bulionu z kaczki - z udek i korpusu, z dodatkiem kości wołowych. Aby wywar miał jeszcze głębszy smak, używam dodatkowo warzyw korzeniowych: selera i marchewki.

Oprócz mięsa na wywar podmieniam również ser. Zamiast dość drogiego i trudno dostępnego sera comte lub gruyère, kupuję ser bursztyn. Znajdziecie go w każdym średnim i większym supermarkecie. Jest on bardzo aromatyczny (lekko korzenny) i dość pikantny w smaku. W parze ze słodką, skarmelizowaną cebulą, tworzy kulinarne arcydzieło. Obowiązkowym składnikiem w obu wersjach jest wino - koniecznie białe i wytrawne. Nada ono zupie charakterystycznego aromatu i głębi smaku. Nie martwcie się, alkohol wyparuje. Nie będzie czuć jego smaku. 

Polska zupa cebulowa - przepis 

Składniki:

  • 8 dużych żółtych cebul
  • 6 ząbków czosnku
  • 2 kacze udka
  • kawałek korpusu z kaczki 
  • 400 g kości wołowych na rosół
  • 2 marchewki
  • 0,5 niewielkiego selera
  • 1 łyżeczka octu winnego (jasnego)
  • 2-3 łyżki masła (zwykłego lub klarowanego)
  • 3/4 szklanki białego wytrawnego wina
  • kilka kromek bułki wrocławskiej (lub innej dowolnej, np. poznańskiej)
  • ser bursztyn
  • 1 łyżeczka cukru
  • przyprawy: sól, pieprz, 4-5 kulek ziela angielskiego, 4 liście laurowe, duża szczypta tymianku i rozmarynu

Sposób przygotowania:

  1. Zalejcie mięso z kaczki i kości wołowe zimną wodą - woda powinna przykryć mięso. Dodajcie obrany seler, marchewkę, ziele angielskie i 2 liście laurowe. Gotujcie na małym ogniu, aż mięso z kaczki będzie się niemal rozpadać. 
  2. W międzyczasie obierzcie i posiekajcie w piórka cebulę. Posiekajcie też drobno czosnek. 
  3. W osobnym garnku z grubym dnem rozgrzejcie masło. Dodajcie cebulę i duście na wolnym ogniu. Aby przyspieszyć wydzielanie soku z cebuli, możecie dodać do niej szczyptę soli. Przemieszajcie i duście. Nie należy dopuścić do smażenia się i przypalenia cebuli. Jeśli zaczyna się smażyć, dodajcie do niej odrobinę wody. Jeśli ją przypalicie, będzie gorzka.
  4. Po kwadransie duszenia dodajcie do cebuli 1 łyżeczkę cukru, liście laurowe i duście kolejne 20 minut. Cebula w tym czasie się zezłoci i zacznie się karmelizować. 
  5. Dodajcie po 20 minutach czosnek. Wymieszajcie. Gdy czosnek zacznie pachnieć, zalejcie cebulę winem. Wymieszajcie i poczekajcie, aż alkohol wyparuje.  
  6. Skarmelizowaną, winną cebulę zalejcie bulionem mięsnym. Mięso możecie obrać i oddać do zupy lub zachować na później do innego dania, np. farszu na pierogi.
  7. Doprawcie zupę solą, pieprzem, tymiankiem i rozmarynem. Gotujcie na niewielkim ogniu przez 30 minut. Zupa podczas gotowania powinna jedynie „pyrkać” - puszczać oczka. 
  8. Pod koniec gotowania pokrójcie bułkę na kromki, posmarujcie odrobiną masła i natrzyjcie przekrojonym ząbkiem czosnku. Na każdą kromkę zetrzyjcie nieco sera i zapieczcie w piekarniku, aż ser się rozpuści. Podawajcie, póki gorące.