Rokpol

Co to jest Rokpol?

Rokpol jest serem pleśniowym, uzyskiwanym dzięki grzybom typu pędzlak. To rodzaj grzybów z rodziny kropidlakowatych. To ser z przerostem pleśni, posiadający delikatną skórkę, który ma kształt ściętego walca. Jego średnica ma około 20 cm, a wysokość 10 cm. Ser dojrzewa około 6 tygodni. W tym czasie do miąższu dodaje się pleśń - używając metody wstrzykiwania. Po zaszczepieniu pleśnią ser jest głęboko nakłuwany, by móc zapewnić pleśni właściwy dopływ powietrza.

Odmiany sera Rokpol

Rokpol jest rodzajem sera, którego nazwą handlową jest Lazur. Możemy go nabyć w wielu różnych odmianach. Dostępny jest między innymi Lazur błękitny, perłowy, złocisty, srebrzysty, Lazur turkusowy, czy też Lazur skalmierzycki. Każdy z nich jest inny - na przykład ser Lazur skalmierzycki to połączenie sera pleśniowego Lazur oraz sera żółtego, łączący w sobie smak słodkiej śmietanki, błękitnej pleśni i orzechów włoskich. Ser ten można kupić zarówno w większych blokach, przeznaczony do samodzielnego krojenia, jak i w wygodnych plastrach.

Lazur złocisty posiada szczególną, żółtą barwę, srebrzysty jest bardziej srebrny dzięki obecności pleśni na skórce, a Lazur błękitny jest dość ostry w smaku. Lazur turkusowy posiada wilgotny miąższ i kremową konsystencję. Ma też wielu fanów, za co odpowiada jego charakterystyczny, niezwykły smak. Lazur turkusowy jest bowiem pikantny, a jednocześnie posiada aromat gorzkiej czekolady. Odmiana perłowa jest bardzo łagodna w smaku. Zjadając ten typ sera, można swobodnie wyczuć zarówno aromat mleka, jak i grzybów.

Co zrobić z sera Rokpol?

Ser Rokpol to ten rodzaj sera, który znajduje dość szerokie zastosowanie w kuchni. Można go zjadać samodzielnie - posiada wyborny, szczególny smak. Jest słony oraz lekko gorzki - to bardzo ciekawe połączenie. Nadaje się do dań makaronowych, a także do zapiekanek, pizzy, dań mięsnych oraz sosów. Ser Rokpol można także dodać do wielu sałatek, na przykład łącząc go z ziemniakami, z szynką, jajkiem i warzywami, czy też z różnymi warzywami i makaronem. Ser stanowi świetny dodatek do zup - zwłaszcza do kremów, na przykład do zupy dyniowo-marchwiowej. Rokpol może być pysznym składnikiem farszu, przeznaczonego na przykład do jajek czy papryki. Smak tego typu serów idealnie pasuje do smaku dań rybnych.

Sery pleśniowe mają dość duże zastosowanie w kuchni. To doskonałe przystawki. Pokrojone w kostkę nadają się też do robienia pysznych koreczków. Można je smażyć (również w panierce), a także zapiekać. Sery typu Lazur są produkowane od około 60 lat - a więc pojawiły się stosunkowo niedawno.

Gdzie kupić ser Rokpol?

Rokpol to ser, który można kupić w wielu sklepach - w dodatku nie tylko stacjonarnych, ale także internetowych. Ser dostępny jest zarówno w większych blokach, jak i w mniejszych opakowaniach, już pokrojony w plasterki. Ser typu Rokpol może być sprzedawany w gotowych opakowaniach, ale też na wagę - wówczas każdy klient może poprosić o tyle, ile akurat jest mu potrzebne.

Czym zastąpić ser Rokpol?

Ser Rokpol posiada charakterystyczny smak i aromat - jest więc bardzo lubiany i chętnie wykorzystywany w kuchni. Jeśli jednak nie mamy go akurat w domu, a szykujemy danie w którym występuje, czy można go czymś zastąpić? Przede wszystkim Rokpol wzorowany jest na francuskim serze Roquefort (inaczej Rokfor), więc zamiast polskiego sera można kupić ten francuski. Konkretny ser pleśniowy można zastąpić też dowolnym innym gatunkiem sera pleśniowego - na przykład gdy robimy sos.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 4

To może cię zainteresować