Jeśli chodzi o wigilijny barszcz czerwony, powinniśmy zabrać się za niego z wyprzedzeniem. Należy bowiem przygotować wcześniej zakwas na barszcz wigilijny, który będzie bazą naszej zupy. Przygotowujemy go wcześniej, by buraki ukisiły się i nadały smak naszej zupie. Kiedy mamy już zakwas, barszcz wigilijny to kaszka z mleczkiem. Wystarczy dodać wszystkie składniki – buraki, bulion, zakwas i przyprawy i gotować zupę na małym ogniu przez kilka godzin. Wigilia to wyjątkowy czas, chcesz wiedzieć, jak tę zupę przygotowuje słynna restauratorka? Przeczytaj nasz artykuł, w którym zdradzamy przepis na barszcz czerwony Magdy Gessler. Nie zapomnij też, by do barszczu czerwonego przygotować wigilijne uszkaTakie przepisy na Święta to tradycja, z którą nie warto się rozstawać. Wręcz przeciwnie - dobrze jest sprawdzić, jak barszcz wigilijny podawany jest zależnie od regionu Polski.

Barszcz czerwony z uszkami

Barszcz wigilijny w najpopularniejszej wersji jest serwowany z dodatkiem ręcznie lepionych uszek. Zgodnie z tradycją, powinny być użyte do nich tylko postne składniki, więc to w większości domów są uszka z grzybamiMożemy je przygotować wcześniej, a później mrozić - podobnie jak poleca się mrożenie pierogów, aby ułatwić sobie pracę w kuchni i usprawnić czas przygotowań. Barszcz czerwony z uszkami serwujemy osobno tzw. uszka mogą być ułożone w głębokich talerzach (wcześniej ugotowane i lekko posmarowane olejem, aby się nie skleiły), a następnie zalane zupą tuż przed konsumpcją. Barszcz czerwony z uszkami nie powinien być grzany jednocześnie - uszka po prostu mogą się w nim rozwalić - ciasto popęka, a farsz wypłynie. Do przygotowywanie uszek przydadzą się podobne akcesoria, jak do pierogów.

Grzybowy barszcz wigilijny - regionalny klasyk 

Podobnie łatwe jest przygotowanie drugiej zupy. Grzybowy barszcz wigilijny można przygotować na kilka sposobów. Albo podobnie jak biały barszcz – na zakwasie, albo jak klasyczną zupę grzybową na bulionie. W jednej i drugiej wersji potrzebne będą aromatyczne suszone grzyby,  najlepiej ususzone przez siebie. Ważne, żeby barszcz wigilijny był pełen smaku - sami przygotujcie zakwas, użyjcie też własnoręcznie ususzonych grzybów lub kupcie te produkty w sprawdzonym miejscu. Dzięki temu macie gwarancję, że początek wieczerzy, którym jest zwykle barszcz wigilijny będzie udany! A najlepiej podawać go w odpowiednich do okazji wazach - klasyczna biała zastawa lub nowoczesna szklana - dobierzcie odpowiednie naczynia pod swój gust i jadalnię.

Barszcz czerwony na Wigilię - jak podkręcić jego kolor?

Jak zadbać o odpowiedni kolor barszczu czerwonego? Barszcz można zagotować tylko i wyłącznie w momencie, gdy jest przygotowywany, gdy go odgrzewamy nie można, gdyż w takim wypadku zmieni kolor czerwony na brązowy. Podając więc barszcz już na Wigilię, wystarczy go lekko podgrzać, bez zagotowywania. Bazą do przygotowania barszczu czerwonego, ale też innych zup na święta, powinna być jakościowa, przefiltrowana woda.

Planujesz wszystkie 12 potraw na wigilijny stół? Jeden z klasyków to pyszna kapusta z grzybami. Na stole powinny pojawić się też  śledzie. Z kolei na pierwszy i drugi dzień świąt polecamy przepis na bigos, a także grzane wino - nasz sposób na jesień i zimę.