Jeśli chodzi o wigilijny barszcz czerwony, powinniśmy zabrać się za niego z wyprzedzeniem. Należy bowiem przygotować wcześniej zakwas na barszcz wigilijny, który będzie bazą naszej zupy. Przygotowujemy go wcześniej, by buraki ukisiły się i nadały smak naszej zupie. Kiedy mamy już zakwas, barszcz wigilijny to kaszka z mleczkiem. Wystarczy dodać wszystkie składniki – buraki, bulion, zakwas i przyprawy i gotować zupę na małym ogniu przez kilka godzin. Wigilia to wyjątkowy czas, chcesz wiedzieć, jak tę zupę przygotowuje słynna restauratorka? Przeczytaj nasz artykuł, w którym zdradzamy przepis na barszcz czerwony Magdy Gessler. Nie zapomnij też, by do barszczu czerwonego przygotować wigilijne uszka.

Sprawdź nasz przepis na uszka z grzybami!

Podobnie łatwe jest przygotowanie drugiej zupy. Grzybowy barszcz wigilijny można przygotować na kilka sposobów. Albo podobnie jak biały barszcz – na zakwasie, albo jak klasyczną zupę grzybową na bulionie. W jednej i drugiej wersji potrzebne będą aromatyczne suszone grzyby,  najlepiej ususzone przez siebie.Ważne, żeby barszcz wigilijny był pełen smaku - sami przygotujcie zakwas, użyjcie też własnoręcznie ususzonych grzybów lub kupcie te produkty w sprawdzonym miejscu. Dzięki temu macie gwarancję, że początek wieczerzy, którym jest zwykle barszcz wigilijny będzie udany! A najlepiej podawać go w odpowiednich do okazji wazach - klasyczna biała zastawa lub nowoczesna szklana - dobierzcie odpowiednie naczynia pod swój gust i jadalnię.

Kolor barszczu czerwonego

Jak zadbać o odpowiedni kolor barszczu czerwonego? Barszcz można zagotować tylko i wyłącznie w momencie, gdy jest przygotowywany, gdy go odgrzewamy nie można, gdyż w takim wypadku zmieni kolor czerwony na brązowy. Podając więc barszcz już na Wigilię, wystarczy go lekko podgrzać, bez zagotowywania. Bazą do przygotowania barszczu czerwonego, ale też innych zup na święta, powinna być jakościowa, przefiltrowana woda.

Zobacz też inne przepisy na Święta. A może kapusta z grzybami? Sprawdź przepis! Zobacz również przepisy na śledzie i przepis na bigos

Sprawdź również: Grzane wino - nasz sposób na jesień i zimę