Grzane wino - przepis, który robi się zaledwie w kilka minut. Nie trzeba też wkładać w nie dużo wysiłku - pamiętajmy, że mamy spędzić miły wieczór z kubkiem w ręku, a nie stojąc przy kuchence. Grzane wino sprawi, że przyjemnie się rozgrzejemy, dlatego warto je pić zwłaszcza po powrocie z długiego zimowego spaceru. Wystarczy wybrać ulubiony rodzaj wina i połączyć je z ulubionymi dodatkami. Zaczynając od przypraw, kończąc na suszonych owocach np.: jabłkach lub gruszkach. Zebraliśmy, aż 12 przepisów na pyszny napój! 

Grzane wino - jaki alkohol do grzańca?

Aby przygotować grzane wino, musimy najpierw wybrać rodzaj alkoholu, który stanie się bazą napoju. Jakie wino wybrać? Nasze możliwości są niemal nieograniczone. Najpopularniejszym wyborem będzie z pewnością wino czerwone. Jeśli chodzi o stopień jego wytrawności, zależy on tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Świetne będzie wino wytrawne, które możemy lekko dosłodzić odrobiną miodu. Wina półsłodkie i słodkie do grzańca to już klasyki.

Nie tylko czerwone wino nada się do grzańca. Mniej oczywiste będzie wino białe. Wprawdzie nie wygląda tak efektownie, jak czerwone, ale jest równie smaczne. To dobra opcja dla osób, które wolą alkohol nieco lżejszy w smaku. Grzaniec nie musi przecież zawsze być bardzo mocny.

Robiąc grzane wino, nie musimy kupować wina o bardzo bogatym, złożonym smaku. Przyprawy znacznie go przykryją, więc śmiało sięgajmy po wina ze średniej lub niskiej półki cenowej. Wina bardziej wykwintne pijmy same - wtedy w pełni docenimy ich wielowarstwowy smak. Możecie też dodać do grzanego wina trochę innego alkoholu, np. wiśniówki. Wzbogaci smak napoju. 

Do grzańca można również wykorzystać inny alkohol, nie tylko wino. Spróbujcie na przykład zrobić grzane piwo - przyprawy będą podobne, co w przypadku wina.

Zobacz też: Grzaniec - 15 przepisów na chłody i melancholię

Grzane wino tylko z przyprawami

Samo podgrzane wino zapewne byłoby smaczne, ale to przyprawy, które do niego dodamy, odpowiadają za bogaty smak. Podstawowymi są goździki, cynamon, anyż, miód lub cukier, ale ich gama zależy od naszych upodobań. Podobnie jak ilość. To, czy dodamy więcej cynamonu czy zrezygnujemy z anyżu uzgodnijmy też z gośćmi, którzy będą grzane wino pili razem z nami.

Jak przygotować rozgrzewający napój? Wino wlewamy do garnka, dodajemy przyprawy. Dobrym dodatkiem będą także owoce, np. suszone śliwki, gruszki, jabłka. Klasycznie do wina wrzucimy plasterki pomarańczy i cytryny, a także skórkę startą z tych cytrusów. Rzadko kiedy do grzańca dodaje się rozgrzewający sok malinowy. 

Grzane wino podajmy w małych glinianych lub ceramicznych dzbanuszkach, udekorowanych kawałkiem pomarańczy i gwiazdką anyżu. Dla osób, które nie przepadają za świeżym anyżem można podać grzane wino z gałązką rozmarynu, tymianku lub laską cynamonu.