Jak usmażyć elastyczne, miękkie, a jednocześnie na tyle mocne naleśniki, by nie porwały się podczas nadziewania i składania? To pytanie towarzyszy wielu, zwłaszcza początkującym gospodyniom i gospodarzom. Jeśli robicie je od święta, również możecie mieć z tym problem. Tomasz Strzelczyk na swoim kanale You Tube (@Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA) radzi, jak to zrobić.

Jak zrobić ciasto na naleśniki?

Każdy ma nieco inny przepis na ciasto na naleśniki i stosuje do niego inne triki. Jakich sztuczek możecie użyć, by uzyskać naleśniki jak w renomowanym, znanym od lat barze mlecznym lub jeszcze lepsze? Do ciasta na naleśniki możecie dodać 1 łyżkę mąki ziemniaczanej (na 1 szklankę mąki pszennej). Dzięki niej uzyskacie bardziej elastyczne, miękkie placki, które nie rozerwą się podczas składania. 

Innym ciekawym patentem jest dodatek maślanki do ciasta. Tak robi Robert Makłowicz. Znawca sztuki kulinarnej poleca dodać ją zamiast wody czy mleka. Maślanka sprawia, że ciasto na naleśniki ma lepszą konsystencję, a po usmażeniu placki są zdecydowanie bardziej puszyste. Inny popularny na You Tubie kucharz, Tomasz Strzelczyk, również ma swoją metodę. Nie używa on ani maślanki, ani wody gazowanej czy mleka. Zamiast tego długo ubija jajka - tak, by masa jajeczna była dobrze napowietrzona. Dzięki temu gotowe naleśniki są miękkie jak obłoczek.

Przepis na ciasto na naleśniki Tomka Strzelczyka

Składniki:

  • 250 g mąki pszennej
  • 6 jajek 
  • 500 ml mleka
  • 2 łyżki drobnego cukru*
  • ok. 2/3 łyżeczki soli
  • masło klarowane lub olej**

*Jeśli naleśniki będziecie nadziewać słonym farszem, pomińcie w przepisie cukier.

**Składniki te służą zarówno do ciasta, jak i do smażenia. W cieście możecie je pominąć, są opcjonalne. Do smażenia zamiast nich możecie też użyć skórki od słoniny i wytapiać ją po odrobinie podczas smażenia kolejnych naleśników.

Sposób przygotowania:

  1. Rozbijcie jajka w misce i wymieszajcie mikserem. Dodajcie cukier i sól. Zmiksujcie do połączenia składników. Jajka powinny przypominać dobrze ubity, puszysty i napowietrzony kogel-mogel. 
  2. Do masy jajecznej przesiejcie połowę mąki, miksujcie dalej. Podczas miksowania wsypcie drugą połowę i wymieszajcie, aż składniki się połączą, a w cieście nie będzie grudek. 
  3. Następnie zacznijcie wlewać mleko. Róbcie to powoli i stopniowo, jednocześnie miksując ciasto. Na koniec (opcjonalnie) dodajcie do ciasta nieco oleju lub masła klarowanego i ponownie wymieszajcie. 
  4. Gotowe ciasto na naleśniki powinno mieć średnio gęstą, śmietanową konsystencję. Odstawcie je na 10 minut, by składniki się ze sobą związały. 
  5. Rozgrzejcie na patelni tłuszcz i wylejcie za pomocą chochelki porcję ciasta. Rozprowadźcie je po całej powierzchni. Naleśniki smażcie, aż zarumienią się z obu stron.