W kuchni nic nie może się zmarnować. Czerstwy chleb jest świetnym materiałem nie tylko na pudding chlebowy, ale i na wypiekane racuszki. Przepis został zainspirowany właśnie angielskim puddingiem z chleba. Zwykle jest on przygotowywany po większych uroczystościach lub po świętach, gdy wypieki zaczynają wysychać. Pieczywo, którego używacie w przepisie, pokrójcie na grubsze kawałki lub kromki, by nie rozpadło się po namoczeniu i zapieczeniu. Jeśli chcecie wykorzystać zwykły chleb, najlepszy będzie biały. 

Racuchy z chałki - przepis podstawowy

Składniki:

  • 1 zeschnięta chałka*
  • 1 jajko
  • 1 szklanka mleka

Opcjonalnie: 1 łyżka cukru pudru do posypania przed podaniem.

Sposób przygotowania:

  1. Chałkę pokrójcie na kromki o szerokości ok. 1,5 cm.
  2. Rozkłóćcie dokładnie jajko z mlekiem.
  3. Kawałki chałki zamoczcie z obu stron na krótko w masie jajecznej i ułóżcie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
  4. Pieczcie 25 minut w temp. 190 st. C. W połowie czasu pieczenia obróćcie racuchy na drugą stronę.

*Do wykonania przepisu na racuchy z chleba możecie też wykorzystać wysychające drożdzówki lub maślane bułeczki z rodzynkami. Nada się nawet zwyczajny biały chleb, jeśli tylko mleczno-jajeczna masa, w której go zamoczycie, będzie przyprawiony na słodko. Po posypaniu cukrem pudrem i cynamonem nikt nie zorientuje się, że to śniadaniowy zwykły biały chleb. Stanie się on bajecznym deserem. 

Z czym podawać racuchy z chałki?

Najprościej będzie posypać je przed podaniem cukrem pudrem. Możecie jednak sięgnąć również po inne, jeszcze słodsze dodatki. Znakomita będzie konfitura z płatków dzikiej róży lub inne kwaskowate przetwory - np. dżem morelowy lub domowy kisiel z czarnej porzeczki. Racuchy z chałki polubią też towarzystwo musu owocowego. Możecie je też po prostu posypać owocami, np. jagodami lub malinami. 

Możecie też skarmelizować na patelni kawałki jabłek z cynamonem i wyłożyć je na talerz. Na takim podkładzie ułóżcie porcję racuchów i, jako wisienkę na torcie, zaserwujcie gałkę lodów waniliowych. Racuchy z chałki, szczególnie z rodzynkami i cynamonem, będą smakować prawie jak jabłecznik.

Świetnie sprawdzi się tu również lukier cytrynowy, który przełamie nieco słodycz deseru. Racuchy z chleba nie będą suche - to im nie grozi. Nie musicie maczać ich w mleku, jednak jeśli macie ochotę na pełną rozpustę kulinarną, do popicia podajcie ciepłe mleko osłodzone domowym cukrem waniliowym