Wielokrotne gotowanie tej samej wody na herbatę czy kawę to dla wielu z nas norma. Niestety jest to działanie, które może powodować szereg skutków ubocznych. Być może nie zauważycie ich od razu, niestety w późniejszym czasie mogą dać o sobie znać. Sprawdźcie, o co chodzi, nim będzie zdecydowanie za późno.

Dlaczego nie powinno się gotować tej samej wody kilka razy?

Woda ponownie zagotowana niestety nie powinna być spożywana pod żadną postacią. Jedynym wyjściem jest podlanie nią kwiatów doniczkowych czy wykorzystanie do zalania mocno przypalonych garnków lub patelni. Podczas dwukrotnego podgrzewania wody, tworzą się w niej związki chemiczne, takie jak: fluorki, arsen i azotany. To one w głównej mierze przyczyniają się do powstawania nowotworów. Przez lata odkładają się w organizmie, dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzać detoks raz na jakiś czas, pozbywając się metali ciężkich.

To właśnie te cząstki chemiczne doprowadzają do problemów trawiennych, w tym jelita drażliwego czy refluksu. Podrażniają układ pokarmowy, działając na niekorzyść waszego organizmu. Istotne jest także, aby wlewać do czajnika filtrowaną wodę, które jest wzbogacana miedzy innymi o magnez. Korzystając z różnych ujęć wodnych czy studni, miejcie na uwadze wapienny osad, który tworzy się na dnie czajnika. Używajcie kwasku cytrynowego, rozpuszczonego w gorącej wodzie, wlewajcie tę miksturę do czajnika i pozostawcie go na kilka godzin, aby w ten sposób resztki kamienia odpadły.

Jak szybciej zagotować wodę w czajniku?

Jeżeli chcecie szybciej zagotować wodę, warto regulować płomień w kuchence gazowej. Nie powinien być większy niż powierzchnia grzewcza czajnika. W przeciwnym wypadku dystrybucja ciepła będzie nieodpowiednio rozmieszczona. Przykrym skutkiem będzie opalenie ścianek naczynia i większe zużycie gazu niż zazwyczaj.