Czasem brakuje nam w lodówce czy kuchennych szafkach paru ważnych składników do zrobienia obiadu. A czasami po prostu marzy nam się smakowa odmiana i chcielibyśmy przygotować tradycyjne danie nieco inaczej. W obu tych sytuacjach z pomocą przychodzą nowe przepisy i sprytne pomysły na zamienniki podstawowych produktów. W serwisie przyslijprzepis.pl znajdziecie mnóstwo sprawdzonych receptur naszych użytkowników, np. na kotlety mielone z pieczarkami, zielone mielone ze szpinakiem, drobiowe z serem mozzarella, z cukinią lub nadziewane cebulą i ogórkiem. Dziś pokażemy wam, jak bez dodatkowego wysiłku można przygotować pyszne, aromatyczne i doskonale wilgotne w środku kotlety mielone. Nie będziemy wbijać do nich jajek, namaczać kajzerki w mleku ani panierować mięsa w bułce tartej. Będzie prosto i bardzo smacznie.

Co dodać do kotletów mielonych zamiast jajka, kajzerki i bułki tartej?

  1. Jajko dodaje się do mięsa mielonego, żeby było dla niego spoiwem. Podczas smażenia kotletów białko jaja kurzego ścina się i sprawia, że mięso nie rozlatuje się na patelni;
  2. Kajzerka, namoczona uprzednio w wodzie lub mleku, ma za zadanie dodać wilgoci oraz puszystości mięsnej masie;
  3. Obtaczanie gotowych kotletów w bułce tartej pełni rolę "panierki" i dodaje im przyjemnej chrupkości.

Jednak wszystkie te dodatki są zbędne, jeśli użyjemy 1 doskonałego zamiennika, który spełni te 3 role. Chodzi o bulion. Najlepszy będzie domowy, ugotowany na warzywach korzeniowych lub mięsie. Możecie też po prostu wykorzystać resztkę wywaru bądź rosołu w poprzedniego dnia. 

Jak zrobić soczyste, pulchne i miękkie kotlety mielone z dodatkiem bulionu?

Przede wszystkim bulion należy schłodzić w lodówce, powinien być bardzo zimny, kiedy będziemy go używać. Do naszych kotletów najlepiej jest wybrać mieszane mięso: zmieloną łopatkę wieprzową, szynkę oraz kawałki zmielonego udźca z indyka.

W dużej misce wymieszajcie mięso z pokrojoną bardzo drobno i podsmażoną na maśle cebulą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, solą i pieprzem. Możecie też dodać majeranek. Nie podajemy dokładnych gramatur składników, ponieważ jedni lubią mniej cebuli, inni więcej czosnku, więc sami zdecydujcie, ile warzyw oraz przypraw powinno się znaleźć w kotletach, żeby najlepiej smakowały wam i waszym rodzinom. Kluczowa jest tylko ta proporcja:

  • na 500 g mięsa będziecie potrzebować 1 szklankę bulionu.

Do masy dodajcie też parę łyżek mąki lub skrobi ziemniaczanej i lekko wymieszajcie całość. Następnie wlejcie szklankę zimnego bulionu i wyróbcie masę. W dłoniach uformujcie zgrabne kotlety i smażcie je na smalcu bądź maśle klarowanym przez ok. 15-20 minut, dzięki czemu nabiorą soczystości i doskonałego aromatu. Pod sam koniec smażenia, dobrze jest zwiększyć moc palnika, aby kotlety udały się apetycznie rumiane oraz pysznie chrupiące.