Ocet kojarzycie na pewno z przetworami i ewentualnie sprzątaniem, szczególnie myciem podłóg czy szafek oraz odkażaniem ich. Napar z octu pomaga zapobiec pojawieniu się moli spożywczych w szafkach. Produkt doskonale poradzi sobie z wieloma innymi problemami w domu. Oto, dlaczego warto mieć w domu zawsze przynajmniej 1 jego butelkę. 

Do marynaty i nie tylko. Nietypowe zastosowania octu

Z jego pomocą doprowadzicie do ładu pociemniałe, metalowe garnki. Wygotujcie w nich obierki z jabłek, a potem przetrzyjcie jeszcze ciepły garnek czystą ściereczką nasączoną octem. Ocet rozprawi się też z chwastami, które wyrastają w przerwach między płytami chodnikowymi. Wytnijcie je i podlejcie octem, a już nie powrócą. Dzięki niemu usuniecie nie tylko chwasty, ale i plamy. Nalejcie trochę octu na plamę, namoczcie i upierzcie normalnie poplamione ubrania. Ocet poradzi sobie z zażółconymi plamami od potu na koszulach, a przy okazji zadziała antybakteryjnie.  

Ocet przyda wam się również do innego częstego problemu w domu. Ten kłopot trzeba rozwiązać jak najszybciej. Im dłużej będziecie zwlekać, tym większe szkody i wydatki poniesiecie. Mowa o zalążkach pleśni, która z czasem może zamienić się w trwałą formę - grzyba. Pojawia się on wszędzie tam, gdzie jest nieprawidłowa cyrkulacja powietrza i zbyt duża wilgotność powietrza. W pomieszczeniach domu powinna ona wynosić maksymalnie 60%. Najbardziej narażona na powstawanie pleśni jest kuchnia, łazienka i piwnica - to tam wilgoć jest zwykle największa. Nasz sposób nadaje się do usuwania zalążków pleśni. Przy bardziej rozwiniętej sięgnijcie po specjalistyczne środki. Wdychanie pleśni jest szkodliwe dla samopoczucia. 

Usuwanie pleśni octem - nie każdy produkt zadziała

Do usuwania pleśni najlepiej sprawdzi się ocet o wysokiej koncentracji kwasu octowego. Powinna ona wynosić 20-25% lub więcej, jeśli taki ocet znajdziecie. Ocet 25% można znaleźć w hipermarketach i na portalach aukcyjnych. Na opakowaniu octu o większej koncentracji często zobaczycie napis „esencja octowa”. Taki ocet nie nadaje się do spożycia bez rozcieńczenia, ale do rozprawienia się z pleśnią będzie w sam raz. 

Jak usunąć pleśń ze ścian octem? 

Ocet pozwala się pozbyć nawet 82% gatunków pleśni. Możecie go używać nie tylko na ścianach, ale również na wilgotnych fugach w łazience, gdzie często pojawia się pleśń. Nieprzyjemny zapach szybko zniknie. Wystarczy porządnie wywietrzyć mieszkanie. Częste wietrzenie mieszkania pomaga również zapobiec nawrotom czy pojawianiu się wilgoci.

Przelejcie nierozcieńczony ocet 20% lub 25% lub o wyższej koncentracji do czystej butelki ze spryskiwaczem. Spryskajcie nim powierzchnię z pleśnią i pozostawcie na godzinę. Po upływie tego czasu wytrzyjcie to miejsce zwilżoną ściereczką i pozostawcie do wyschnięcia. Zabieg powtarzajcie do skutku. W międzyczasie, jeśli to pleśń w łazience, wycierajcie starannie kafelki po kąpieli i wietrzcie łazienkę. Sprawdźcie też kratkę wentylacyjną - jeśli jest brudna, odkręćcie i wyczyśćcie ją dokładnie. Możecie to zrobić octem. Przy okazji odkazi on jej powierzchnię.