Podczas odkurzania i czyszczenia mebli z kurzu pamiętajcie o właściwej kolejności - najpierw zajmijcie się odkurzeniem podłóg i wyczyśćcie podłogę na mokro (by usunąć zabrudzenia i resztki kurzu), a następnie odkurzcie meble. Zacznijcie od najwyższych części mieszkania (górnych szafek), kierując się na dół. Często bez namysłu robimy dokładnie na odwrót. Postępując w ten sposób, tylko dodacie sobie pracy.

Co to jest i skąd bierze się kurz w domu?

Kurz to po prostu cząsteczki zanieczyszczeń i drobinki różnego pochodzenia o zróżnicowanej strukturze. Kurz, który wnosicie z zewnątrz, w przedpokoju, może mieć zupełnie inny rozmiar cząsteczek niż ten w salonie czy w łazience. W składzie kurzu znajdują się drobinki pyłu i piasku z zewnątrz, naskórek, włókna ubrań, roztocza, pyłki, grzyby i inne elementy. Najwięcej kurzu znajdziecie w rzadko sprzątanych miejscach, np. pod łóżkiem, za szafą czy w ciemnych kątach pokoju. Jest lekki, dlatego przemieszcza się on z ruchem powietrza po całym domu. Jego usuwanie na bieżąco jest ważne szczególnie dla astmatyków i alergików - bez regularnego sprzątania mogą pojawić się u nich reakcje alergiczne. 

Domowy płyn do czyszczenia mebli - jakie są jego korzyści?

Wycieranie kurzu może być błyskawiczne i bezproblemowe. Odpowiedni, antystatyczny płyn do czyszczenia mebli i innych powierzchni zapobiegnie osiadaniu kurzu na dłużej. Aby go przygotować, potrzebujecie tylko 3 podstawowych składników. Jeśli zależy wam na uzyskaniu ładniejszego zapachu, użyjcie też 4. składnika. Jest on jednak opcjonalny. Podstawową trójkę większość z was ma w domu. 

Jak zrobić antystatyczny płyn do czyszczenia mebli? Przepis

Składniki:

  • 2 łyżeczki oliwy lub oleju
  • 1/4 szklanki octu
  • 1 i 3/4 szklanki wody
  • 1/2 łyżeczki cytrynowego lub pomarańczowego olejku eterycznego*

*Zneutralizuje on zapach octu, ale możecie z niego zrezygnować - nie jest niezbędny.

Sposób przygotowania: 

  1. Przelejcie wszystkie składniki do butelki ze spryskiwaczem.
  2. Zmieszajcie i potrząśnijcie mocno butelką.

Jak stosować domowy płyn antystatyczny do mebli?

Za każdym razem przed użyciem wstrząśnijcie butelką. Płyn nakładajcie na ściereczkę z mikrofibry (nie pryskajcie nim bezpośrednio samego mebla). Możecie go stosować również do blatów i szafek kuchennych, w ten sam sposób. Ściereczka z mikrofibry również działa antystatycznie - przyciąga i zbiera kurz. Wsiąknie on w powierzchnię zwilżonej szmatki, dzięki czemu faktycznie usuniecie kurz. Inne ściereczki są mniej chłonne i zamiast wchłaniać kurz, mogą przenosić go w inne miejsce, tworząc w różnych miejscach nieestetyczne kurzowe „paprochy”.