Sposób ten nie będzie wymagał od was dodatkowego poboru energii. Jeśli macie piekarnik elektryczny, na pewno wiecie, co mamy na myśli - wysokie rachunki za prąd. Nie będziecie też musieli kupować specjalnej suszarki. Jeśli zdecydowanie częściej kupujecie gotowe suszone grzyby niż suszycie je sami, taki wydatek może okazać się zbędny. Nasz sposób wykorzystuje urządzenie, które pracuje niezależnie od wszystkiego. Do tego „interesu” nie dopłacicie ani grosza

Jak wykorzystywać suszone grzyby?

Suszone grzybki przydadzą wam się do wielu dań, nie tylko do barszczu, krupniku żuru czy bigosu. Będą też doskonałe jako sos - do mięs i sycących, rozgrzewających kasz. Oprócz tego, że będą ich składnikiem, sproszkowane, przydadzą się również jako przyprawa. Wystarczy, że zmielicie część z nich w blenderze lub młynku i przesypiecie do szczelnego, najlepiej szklanego opakowania.

Grzybowa przyprawa doda głębi każdej potrawie. Z nią wszystko będzie smaczniejsze. Sproszkowane grzyby możecie wymieszać je np. z twarożkiem, tymiankiem, solą, pieprzem oraz granulowanym czosnkiem. Zrobicie w ten sposób szybką pastę grzybową do pieczywa. Będzie również doskonała na grzankach z dodatkiem prażonej cebulki i jako dodatek do zup-krem.

Możecie je wysuszyć w tradycyjnej suszarce do grzybów czy owoców:

Jak suszyć grzyby bez piekarnika i suszarki?

Nie musicie włączać piekarnika, suszarki, nawlekać grzybów na nitkę i nigdzie wywieszać. Grzyby wysuszycie nie tylko za pomocą ciepłego powietrza, ale i w lodówce - tam, gdzie jest najchłodniej w domu. Pod 1 warunkiem. Wewnątrz musi znaleźć się dobry pochłaniacz wilgoci. Oprócz profesjonalnego pochłaniacza, na półeczkach lodówki możecie również rozłożyć spodeczki z pokruszonym węglem aktywnym, który absorbuje nadmiar wilgoci. Żadna z tych rzeczy nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością. Dobry pochłaniacz pomoże pozbyć się wilgoci z grzybów.

Jak suszyć grzyby w lodówce? Wyłóżcie półkę w lodówce papierem do pieczenia, a na nim rozmieśćcie pokrojone grzyby. Nie powinny one się stykać ze sobą ani ze ściankami lodówki. Takie suszenie grzybów potrwa kilka dni, ale nie zapłacicie za nie ani grosza więcej. Lodówka, w przeciwieństwie do energochłonnej suszarki czy piekarnika, działa przecież niezależnie od okazji, z innymi produktami w środku. Po upływie kilku dni wyjmijcie grzyby i przełóżcie je do szklanego słoika i umieśćcie w ciemnym i suchym miejscu.

Zanim włożycie do środka grzyby, przełóżcie produkty wilgotne i o intensywnych zapachach (w tym np. wędliny i sery pleśniowe) do szczelnie zamykanych pojemników. W przeciwnym razie wszystko przejdzie smakiem grzybów, a grzyby nabiorą serowego posmaku. Zapobiegnie to też powstawaniu pleśni.