W tym roku maliny obrodziły wyjątkowo - niektórzy plantatorzy zapraszają wręcz na samozbiory. Idziemy na maliny. To najwyższy czas, bo świeże kończą się we wrześniu. Potem zostaną nam już tylko mrożone lub owoce w przetworach. Dla malinowej pianki z tego przepisu po 1. kęsie wszyscy tracą głowę. Samo przygotowanie zajmie wam ok. 10 minut, ale deser musi stężeć w lodówce. Mamy też inne błyskawiczne i sprytne sposoby na te pyszne owoce.

Pomysły na szybki deser z malinami

Z malin możecie zrobić np. pyszny dżem bez gotowania, do zużycia w ciągu najbliższych kilku dni. Dżem stężeje i zgęstnieje dzięki nasionom chia, które wydzielają żel. Taki dżem możecie zajadać do kanapek, jako przełożenie do naleśników, w owsiankach, ryżankach na ciepło lub ze śniadaniowymi, maślanymi rogalikami. 

Deser z malinami zrobicie również do pucharków. Wystarczy wziąć ser twarogowy z wiaderka, połączyć go z miodem, drobno startą skórką z cytryny i drobno posiekaną miętą. Taki krem przekładajcie w pucharku malinami i pokruszonymi kakaowymi ciasteczkami. Deser przed podaniem należy schłodzić.

Na zimno zrobicie też inny szybki deser z malinami - prostą i leciutką jak piórko piankę. Wygląda na pracochłonną, ale tylko wygląda. Jeśli chcecie zrobić jeszcze większe wrażenie tym deserem, nie wyprowadzajcie gości i domowników z błędu. 

10-minutowy deser z malinami - przepis

Składniki (na tortownicę 24-26 cm):

  • ok. 150 g malin (po sezonie mogą być mrożone)
  • 20 podłużnych biszkoptów typu lady fingers lub okrągłych
  • 2 opakowania galaretki malinowej
  • 300 ml śmietany kremówki

Sposób przygotowania:

  1. Wyłóżcie spód formy papierem do pieczenia, ułóżcie na dnie biszkopty, najlepiej lekko nasączone herbatą (nasączanie możecie pominąć).
  2. Rozpuśćcie 1 galaretkę w 250 ml wrzącej wody, wystudźcie i odstawcie do stężenia. 
  3. Drugą galaretkę rozpuśćcie w osobnym naczyniu, w 400 ml wody i również odstawcie.
  4. Ubijcie na sztywno kremówkę. Ubijając, wlewajcie do niej tężejącą, chłodną galaretkę (mniejszą porcję).
  5. Wylejcie masę na biszkopty i wstawcie do lodówki. 
  6. Na stężonej piance ułóżcie maliny, zalejcie tężejącą galaretką (większą porcją) i odstawcie do lodówki na ok. 2 godziny, by całość się związała.

Źródło: OstraNaSłodko.pl