Gdy widzimy pszczoły, na myśl przychodzi nam słodki miód produkowany przez te owady. Jednak to nie jedyny „skutek uboczny” ciężkiej pracy pszczół. Z ich uli, poza miodem, wydobywa się także pyłek pszczeli. Ma on postać małych drobinek o pięknej barwie, które po dotknięciu zamieniają się w złocisty proszek. Jest to nic innego, jak kwiatowy pyłek zebrany przez pszczoły celem nakarmienia młodych w ulu. Jego inna nazwa to pierzga i można go kupić u pszczelarzy. W pyłku znajduje się szereg witamin i składników odżywczych cennych dla naszego organizmu - sprawdźcie, jak możecie z niego skorzystać. 

Właściwości pyłku pszczelego

Tym, co wyróżnia pyłek pszczeli, jest wysoka zawartość białka. Może ono stanowić nawet 40% tego produktu. Z pyłku skorzystają więc osoby, które pragną zrzucić kilka kilogramów lub muszą uzupełnić białko w swojej diecie.

W pyłku znajdziecie też enzymy, które pozytywnie wpływają na metabolizm oraz witaminy: C, E, witaminy z grupy B czy beta-karoten. Pyłek zawiera także takie minerały, jak potas, fosfor, magnez, sód, wapń, żelazo, mangan, miedź i cynk

Regularne spożywanie pyłku pszczelego pomoże wam wzmocnić odporność, a także koncentrację. Ostrożność powinny zachować osoby uczulone na miód, ponieważ pyłek również może wywołać u nich reakcję alergiczną

Jak stosować pyłek pszczeli?

Pyłek można spożywać codziennie, w ilości do 40 g, która odpowiada 8 łyżeczkom do herbaty. Należy rozbić to na porcje i przyjmować pyłek kilka razy w ciągu dnia, najlepiej na około 30 minut przed posiłkiem. Najlepszym sposobem na spożywanie pyłku jest dosypywanie go np. do herbaty. Jednak uwaga - nie wolno wsypywać go do gorących napojów. Wysoka temperatura, podobnie jak w przypadku miodu, sprawi, że pierzga straci wiele swoich cennych właściwości.