Jedni gotując rosół chcą tylko, żeby był smaczny. Innym zależy na tym, by poza smakiem wyróżniał się on także nienagannym wyglądem. Nie każdemu odpowiada mętna konsystencja tej zupy, dlatego wiele osób szuka sposobu na idealnie klarowny rosół. Czy wiecie, jak go przygotować? Okazuje się, że metoda na uzyskanie takiej konsystencji jest banalnie prosta.

Dlaczego warto moczyć mięso na rosół?

W jaki sposób przyrządzacie swój rosół? Jeżeli od razu po opłukaniu wrzucacie mięso z warzywami do garnka i zaczynacie wszystko gotować, może warto to zmienić. Wiele gospodyń domowych robi bowiem rosół zupełnie inaczej i przygotowania rozpoczyna od “wymoczenia” mięsa w zimnej wodzie. Niektórzy zostawiają mięso w garnku nawet na kilka godzin przed gotowaniem. Czy warto tak robić?

Okazuje się, że tak. Dzięki włożeniu mięsa do zimnej wody i pozostawieniu go tam na kilka godzin, uda się osiągnąć klarowny rosół po ugotowaniu. Być może robicie tak od dawna z przyzwyczajenia - część osób namacza mięso po to, by po prostu dokładnie je umyć.

Ciekawostką jest fakt, że w starych książkach kucharskich można znaleźć wzmiankę o moczeniu mięsa w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Podobno w ten sposób mięso stawało się koszerne, czyli dozwolone do spożycia przez osoby stosujące prawo żydowskie w codziennym życiu. 

Dlaczego rosół wychodzi mętny?

Jeśli wasz rosół nigdy nie jest przejrzysty i można by wręcz powiedzieć, że wychodzi mętny, prawdopodobnie popełniacie jeden z kilku błędów przy przygotowywaniu zupy. Pierwszym z nich jest wkładanie mięsa do już gotującej się wody. Takie działanie jest dozwolone, ale pod warunkiem, że zamierzacie wykorzystać następnie mięso do przyrządzenia innej potrawy. Włożenie go do wrzątku sprawia, że cały smak, soki i aromat pozostają w mięsie i nie uwalniają się do wody. Ale zupa staje się mętna.

Kolejnym błędem jest pozostawianie szumowin w wodzie. To nic innego, jak ścięte białko, jednak by rosół był klarowny, należy się szumowin pozbyć - najlepiej za pomocą łyżki cedzakowej. Bulion wychodzi mętny także wtedy, gdy gotujecie go zbyt szybko, na bardzo dużym ogniu. Rosół powinien się gotować powoli, na małym płomieniu. 

Sposoby na klarowny rosół 

By mieć pewność, że rosół wyjdzie klarowny, wymoczcie wcześniej mięso w zimnej wodzie oraz zastosujcie się do tych porad:

  • zawsze ściągajcie szumowiny (jeżeli jest ich bardzo dużo, przelejcie zupę przez sito),
  • gotujcie rosół powoli i bez pokrywki,
  • zrezygnujcie z cielęciny i indyka - rosół gotowany na tym mięsie może wyjść mętny,
  • dodajcie do rosołu opaloną cebulę.