Papierówka to nieco zapomniane jabłko deserowe, które warto przywrócić do łask. Pojawia się w sadach i ogródkach już w czerwcu, jako jedna z najwcześniejszych odmian, a jej zbiory trwają aż do końca sierpnia. Wyróżnia ją nie tylko bladożółta skórka, ale także kwaskawy i lekko mączysty miąższ. Ten wyjątkowy smak i konsystencja trafiają w gusta wielu wielbicieli owoców, jednak nie wszyscy wiedzą jak wiele dobroci kryją w sobie papierówki. Zobaczcie, dlaczego warto je jeść.

Jabłko papierówka - wartości odżywcze

Te jabłka to prawdziwa skarbnica witamin. Mają w sobie sporą dawkę witaminy E, odpowiedzialnej za piękną skórkę, witaminę C, która wzmacnia odporność, a także witaminy z grupy B, wspomagającą system nerwowy. Obok witamin, znajdziemy w nich również cenne minerały, takie jak żelazo, potas, magnez i wapń.

Oprócz tego te niepozorne jabłuszka zawierają cenny błonnik, który dba o pracę jelit i przyspiesza metabolizm. Są też bogate w polifenole, czyli  przeciwutleniacze, które spowalniają proces starzenia się mózgu i chronią przed nadciśnieniem, miażdżycą czy nowotworami. W przeciwieństwie do innych popularnych gatunków jabłek papierówki są niskokaloryczne i zawierają mało fruktozy. Nie powodują też gwałtownych skoków poziomu glukozy, dzięki czemu mogą być spożywane nawet przez diabetyków.

Aby w pełni wykorzystać wszystkie dobroczynne właściwości papierówek, najlepiej jeść je razem ze skórką, gdyż to właśnie tam znajduje się najwięcej witamin i cennego błonnika. 

Jak przechowywać papierówki?

Te smaczne jabłka charakteryzuje wyjątkowo delikatna skórka. Z jednej strony to ich atut, bo znacznie przyjemniej się je spożywa, jednak z drugiej strony, jest to niekorzystnej dla ich trwałości. Cienka skórka sprawia, że papierówki szybko stają się miękkie i przybierają brązowy kolor. Z tego samego powodu źle znoszą transport. Ten gatunek jabłek nie może więc być długo przechowywany i najlepiej zużyć go jak najszybciej. Jeśli więc nie jesteście w stanie przejeść ich na surowo, wykorzystajcie je do przeróżnych potraw, deserów i przetworów. 

Co się robi z papierówek? 

Co zrobić z papierówek, aby w pełni wykorzystać ich potencjał? Klasyką gatunku jest oczywiście kompot z papierówek, ale to nie jedyny przepis, który warto zrobić w swojej kuchni. Kwaśna nuta papierówek genialnie pasuje też do wszelkiego rodzaju wypieków. Szarlotka, jabłecznik,  krucha tarta i każde inne ciasto z jabłkami wychodzą z nimi wyśmienicie. Kolejna opcja to racuchy z jabłkami lub papierówki w cieście naleśnikowym. Te proste przepisy będą dobrym pomysłem na rozkoszne śniadanie lub słodki podwieczorek. Fantastycznym pomysłem jest także mus z papierówek, idealny do naleśników czy pankejków. Takie smażone papierówki można też zawekować do słoików na zimę. 

Przygotowując przetwory z papierówek, warto też zachować obierki. Nie wszyscy wiedzą, że ze skórek tych jabłek można wyczarować domowy ocet jabłkowy.