Wielu osobom ciasta drożdżowe mile kojarzą się z dzieciństwem i odwiedzinami u babci. W końcu nie ma to jak wyrośnięty placek drożdżowy z owocami i kruszonką na deser po obiedzie lub na podwieczorek - koniecznie z kubkiem kawy zbożowej z mlekiem. Nie ma co się dziwić, że ciasta drożdżowe wracają do łask i nawet młodsze pokolenie chętnie piecze ten przysmak. Nie zawsze niestety takie ciasto wychodzi i częstym problemem jest jego zapach - po prostu intensywnie pachnie drożdżami, a nie każdy przepada za tym zapachem. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiec? Tego dowiecie się z naszego artykułu. 

Dlaczego ciasto „pachnie” drożdżami?

Czasami po upieczeniu ciasto zamiast pachnieć smakowicie i zachęcająco, ma niezbyt przyjemny zapach drożdży. Choć używa się ich do pieczenia ciasta, gotowy wypiek nie powinien intensywnie pachnieć tym składnikiem. Dlaczego więc czasami tak się dzieje? 
Jednym z często popełnianych błędów jest dodanie za dużo drożdży do ciasta. Nierzadko w przepisach podaje się większą ich ilość, by mieć pewność, że wypiek na pewno się uda. Jednak zwykle sprawia to tylko, że przez to, iż drożdży jest za dużo, ciasto jest przerośnięte i po prostu śmierdzi. 

Kolejnym błędem jest pozostawienie ciasta do wyrośnięcia w zbyt ciepłym miejscu. Zimą może to być miejsce przy kaloryferze, a latem na przykład nasłoneczniona kuchnia. Drożdże potrzebują ciepła do tego, by “pracować”, jednak z tym też można przesadzić. Słowem - kluczem jest umiar. 

Jak długo powinno rosnąć ciasto drożdżowe?

Najlepsza temperatura do wyrastania ciasta drożdżowego to około 25, a nawet 26 stopni Celsjusza. W takich warunkach ciasto wyrośnie nawet w 1,5 godziny. W temperaturze pokojowej (ok. 21-22 stopnie) trwa to już nieco dłużej - nawet 4 godziny. To właśnie dlatego zaleca się odstawienie ciasta do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, by przyśpieszyć ten proces. Ale, jak napisaliśmy powyżej, lepiej nie przesadzać, ponieważ ciasto może nie wyjść. Najlepiej po prostu uzbroić się w cierpliwość.

Co ciekawe, ciasto drożdżowe wyrośnie wam nawet w lodówce, choć potrwa to bardzo długo - około 12 godzin. 

Ile drożdży należy dodać do ciasta? 

Mając na uwadze to, że często w przepisach podaje się więcej drożdży do ciasta niż potrzeba, warto zapamiętać prostą zasadę dotyczącą proporcji. Przyjmuje się, że na 1 kilogram mąki przypada 20 g świeżych drożdży. Oczywiście, im więcej dodatków do ciasta, tym trudniejsze będzie jego wyrastanie i wówczas rzeczywiście należy dodać nieco więcej drożdży, by wypiek się udał. Dobrze jest robić to z umiarem, ponieważ drożdży powinno się raczej odejmować, by uniknąć przykrego zapachu po upieczeniu.