Morwa biała jest rośliną bogatą w wartości odżywcze, która cieszy się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. Jest obecna w wielu suplementach diety, jednak można jeść ją także w postaci suszonych owoców – często dodaje się ją do deserów, owsianek, koktajli lub jogurtów. Jest świetnym urozmaiceniem smaku domowych wypieków, np. szarlotki, babki drożdżowej czy ciasta z fasoli. Dodaje się ją też z powodzeniem do zdrowych sałatek. Możecie pić również napar lub herbatkę z jej liści. Owoce białej morwy są bardzo słodkie w smaku ze względu na sporą zawartość cukrów.

Cenne właściwości morwy białej

Morwa biała pomaga na wiele dolegliwości, między innymi kaszel, przeziębienie i gorączkę, ale także przy kłopotach ze strony układu oddechowego. Jest doskonała w walce z nadciśnieniem i zbyt wysokim cholesterolem, wspiera także odchudzanie i oczyszcza organizm. Przeciwdziała również cukrzycy (dzięki tzw. deoksynojirimycynie), wspierając regulowanie poziomu glukozy we krwi.

W tej roślinie znajduje się również dużo witaminy C, żelaza oraz cynku, a także wiele innych mikroelementów i związków organicznych. Dodatkowo regularnie spożywana morwa biała pomaga zmniejszyć wchłanianie węglowodanów oraz przeciwdziała miażdżycy. Ma także działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu pośrednio zmniejsza tempo starzenia się komórek organizmu. Biała odmiana morwy może być także skuteczna w obniżaniu prawdopodobieństwa wystąpienia choroby Alzheimera. 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania morwy białej?

Nie każdy może skorzystać z dobroczynnych właściwości skrywanych przez tę roślinę. Do przeciwwskazań w jej stosowaniu zalicza się:

  • ciążę,
  • okres karmienia piersią,
  • przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu,
  • przyjmowanie leków obniżających poziom glukozy we krwi.

Właściwości morwy mogą nasilać działanie niektórych leków, dlatego zawsze przed podjęciem decyzji o stosowaniu morwy białej w codziennej diecie, należy skonsultować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.