Z tradycyjną marynatą kojarzy się przeważnie ocet i cukier. Oba składniki w przepisach występują w dość dużej ilości. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na jedzenie takich ogórków. Jeśli poszukujecie alternatywy dla klasycznych pikli czy korniszonów, wypróbujcie 2 nasze sposoby na ogórki marynowane. W jednym z nich nie ma ani kropli octu. Drugi szczegółowy przepis zawiera zaledwie 3 łyżki octu na duży słoik o pojemności 900 ml. I nadaje się doskonale do picia - takiej zalewy nie musicie wylewać. 

Ogórki marynowane - nie tylko w occie

Marynowane ogórki możecie zrobić bez ani kropli octu. Na ok. 600 g ogórków przygotujcie 1 cytrynę, ulubione przyprawy, 1 l wrzątku, 4 łyżki cukru i 2 łyżki soli. Cytrynę pokrójcie w plastry. Do każdego słoika włóżcie po trochu kopru, przypraw i oczywiście ogórki - z obciętymi końcówkami. Po 1 plastrze cytryny wciśnijcie z boku słoika, a po 2 ułóżcie u samej góry. Zalejcie zawartość słoików wrzątkiem i parzcie pod przykryciem przez ok. 20 minut.

Po upływie tego czasu przelejcie wodę do garnka. Jeśli jest tam mniej niż 1 litr, dopełnijcie gorącą wodą, rozpuśćcie w niej sól, cukier i ponownie zagotujcie. Zalejcie słoiki z ogórkami taką marynatą, zakręćcie mocno i ustawcie do góry nogami. Gdy wystygną, odwróćcie ponownie i przechowujcie przez 3-5 dni w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Ogórki marynowane z dodatkiem cytryny, bez kropli octu będą gotowe po kilku dniach. 

Ogórki w sosie pomidorowym zawierają ocet, ale w porównaniu ze zwykłymi przepisami, jest to symboliczna ilość. Taką zalewę po zjedzeniu ogórków możecie śmiało odcedzić i wypić. Sok jest bardzo aromatyczny i orzeźwiający, zwłaszcza na zimno. 

Ogórki w sosie pomidorowym - przepis

Składniki (na 8-9 słoików o poj. ok. 900 ml):

  • ok. 4 kg niewielkich ogórków gruntowych
  • ok. 3,5 kg dojrzałych pomidorów
  • ok. 4 l wrzątku

Dodatkowo, do każdego słoika:

  • 1 baldach kopru z łodygą
  • 1 średni liść chrzanu
  • 2 ząbki czosnku, przekrojone na pół lub na ćwiartki
  • 1 duży liść laurowy (lub 2 małe)
  • 2-3 liście dębu lub winorośli (zamiennie, wiśni lub czarnej porzeczki)
  • 5-10 ziaren czarnego pieprzu
  • 1 łyżka soli kamiennej do przetworów (20 g)
  • 3 łyżki octu winnego lub jabłkowego

Sposób przygotowania: 

  1. Umyjcie pokrójcie i zmiksujcie partiami pomidory. Przelejcie je na sito i odcedźcie, odciskając łyżką (pozbądźcie się większości pestek i skórek). 
  2. Powstały sok pomidorowy (przecier) przelejcie do dużego garnka. Jeśli przecier jest zbyt gęsty, dolejcie ok. 300-400 ml wody, by rozrzedzić go na sok. 
  3. Zagotujcie sok pomidorowy, przykryjcie i gotujcie kolejne 20 minut. Piana w garnku z czasem zniknie - jej powstawanie podczas gotowania to normalny proces. Nie musicie jej odcedzać. Gotujcie sok na bardzo małym ogniu.
  4. W międzyczasie przygotujcie słoiki: wyparzcie je wrzątkiem (wraz z zakrętkami), umyjcie gorącą wodą lub w zmywarce. Wytrzyjcie zakrętki i gwinty słoików do sucha, najlepiej papierowym ręcznikiem. 
  5. Umyjcie i wypłuczcie ogórki zimną wodą. Możecie poucinać ciemne końcówki. 
  6. Na dno każdego słoika włóżcie po 1 baldachu kopru, czosnek, pieprz, liść laurowy i wybrane liście. Ułóżcie pionowo wybrane ogórki, a następnie dopełnijcie krótszymi na wierzchu - tak, by jak najciaśniej wypełnić naczynie. 
  7. Zagotujcie 4 l wody. Zalejcie słoiki wrzątkiem aż do brzegów i przykryjcie wieczkami. Odstawcie na 15 minut, następnie ostrożnie wylejcie wodę ze słoików. 
  8. Do każdego wyparzonego słoika z ogórkami dodajcie ocet, sól i cukier (wg ilości podanych na liście składników).
  9. Przemieszajcie gotujący się sok pomidorowy, by uzyskać jednolitą konsystencję.
  10. Zalejcie słoiki z ogórkami wrzącym sokiem pomidorowym. Zostawcie ok. 0,5 cm miejsca między gwintem a nakrętkami. Mocno zakręćcie.
  11. Przez chwilę ostrożnie przewracajcie słoiki do góry dnem i na odwrót, by sól i cukier w środku się rozpuściły, a przyprawy wymieszały z sokiem. Róbcie to najlepiej przez rękawicę kuchenną - są bardzo gorące.
  12. Rozłóżcie na blacie czystą ściereczkę i postawcie na niej zakręcone słoiki do góry dnem. Całość nakryjcie grubym kocem i pozostawcie do całkowitego wystudzenia. 
  13. Marynowane ogórki w sosie pomidorowym potrzebują czasu, by smaki przegryzły się w środku. Wypróbujcie je po miesiącu.

Źródło: HajduczekNaturalnie.pl