Przepisy w klasycznej Kuchni Polskiej często wychodziły naprzeciw potrzebom kobiet, które oprócz swojej pracy zawodowej robiły też większość rzeczy w kuchni i wokół domu. Piernik w wersji PRL nie wymaga zbyt wiele pracy i jest niedrogi (zakłada wykorzystanie sztucznego miodu, wówczas łatwiej dostępnego niż naturalny). By uzyskać bogatszy smak, możecie zamiast syntetycznego zamiennika wykorzystać prawdziwy miód, np. spadziowy lub gryczany (ciemny - bardziej wyrazisty).

Piernik w wersji instant - równie pyszny i miękki, a bez dojrzewania

Krajanka piernikowa zyska ładny, miodowy kolor dzięki dodatkowi karmelu, który trzeba przygotować na patelni, a następnie wymieszać z resztą cukru, miodem i przyprawami - to nasza płynna baza do ciasta. 

Bazą ze składników suchych jest mąka połączona z jajkami, sodą, stopionym tłuszczem (ok. 100 g) i ostudzoną, płynną masą karmelowo-miodową. Wyrobionym ciastem o elastycznej konsystencji (jak na pierogi) wystarczy wyłożyć spód obu foremek i upiec, a następnie przełożyć. W przepisie Kuchni Polskiej autorzy proponują marmoladę, ale może być też dżem, krem czekoladowy, masa grysikowa, masa mascarpone, kajmak, masa orzechowa czy też bita śmietana. 

Złożone i przełożone masą blaty trzeba dociążyć i sprasować (np. dużym garnkiem z wodą) i następnego dnia pokroić. Możecie dodatkowo już po sprasowaniu, polać piernikową krajankę prostą polewą. Pasować będzie np. lukier pomarańczowy lub polewa czekoladowa.

Samo przygotowanie, wraz z odpoczywaniem i upieczeniem ciasta, zajmie wam godzinę z niewielkim okładem. To nic w porównaniu z oczekiwaniem na dojrzewający piernik. Jeśli jesteście niecierpliwi i chcecie zjeść ciasto korzenne jak najszybciej, wykorzystajcie prostą i pewną recepturę sprzed niemal 40 lat. 

Krajanka piernikowa - przepis z 1987 r. 

Składniki:

  • 1 i 1/4 kg mąki 
  • 20 g cukru na karmel
  • 400 g cukru
  • 250 g pszczelego lub sztucznego miodu
  • 1 opakowanie mieszanki przypraw do piernika (lub 1 łyżeczka przypraw: cynamonu: goździków, gałki muszkatołowej)
  • 15 g sody oczyszczonej
  • 2 jajka
  • 50-100 g tłuszczu do ciasta
  • 1 żółtko do posmarowania blatów ciasta
  • 500 g gęstej marmolady do przełożenia 
  • 20 g margaryny (lub masła) do natłuszczenia formy 

Sposób przygotowania:

  1. Przygotujcie karmel: zrumieńcie 20 g cukru na suchej patelni. Wlejcie pół szklanki wody, zagotujcie. Zalejcie w rondelku resztę cukru gorącym karmelem, wymieszajcie. Gdy cały cukier się rozpuści, dodajcie miód, przyprawy, zagotujcie i wystudźcie. 
  2. Przesiejcie mąkę do miski (część odstawcie do podsypania blach), dodajcie sodę, jajka, stopiony tłuszcz i wystudzoną masę karmelowo-miodową. Wyłóżcie na blat podsypany mąką, wyróbcie jak ciasto na pierogi. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie, dodajcie jeszcze trochę mąki, jeśli zbyt gęste, dolejcie wody. Odstawcie ciasto na 30 minut.
  3. Podzielcie ciasto na 2 równe części i rozwałkujcie na 2 prostokąty grubości 1-1,5 cm o wymiarach blachy. 
  4. Wyłóżcie ciasto na 2 blachy posmarowane tłuszczem i oprószone mąką. Posmarujcie wierzch ciasta rozkłóconym żółtkiem.
  5. Wstawcie do dobrze rozgrzanego piekarnika (ok. 170-180 st. C) i pieczcie ok. 25-30 minut. 
  6. Wyjmijcie z formy, wyłóżcie na blat, ostudźcie. Przełóżcie placki gorącą, gęstą marmoladą lub gęstym dżemem. 
  7. Przyciśnijcie deseczką i obciążcie. 
  8. Pokrójcie na 2. dzień. 

Źródło przepisu: Kuchnia Polska, prof. Stanisław Berger i in., Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1987