O właściwe nawodnienie dbajcie nie tylko latem. Wtedy, z potem tracimy wodę błyskawicznie, ale odwodnienie może być groźne dla organizmu przez cały rok. Jego pierwszy objaw to wzmożone pragnienie. Może też wam się chcieć jeść bardziej niż zwykle. Organizm w ten sposób sygnalizuje, że potrzebuje wody (również z pożywienia). Inne symptomy odwodnienia to suchość w ustach, dekoncentracja, a nawet nierówny rytm serca, zawroty głowy i spadek ciśnienia czy omdlenie. O piciu wody przypomni wam kalendarz lub aplikacja tematyczna w telefonie. Są też inne sprytne sposoby na picie większej ilości wody - z nimi już wkrótce zostaniecie jej „koneserami”.

Smaczne sposoby na nawodnienie (oprócz wody)

Jeśli czysta woda nie chce wam przejść przez gardło, dobrym pomysłem będzie doprawienie jej sokiem z cytryny i, jeśli macie, listkami mięty. Możecie przygotować w ten sposób cały dzbanek i włożyć go na noc do lodówki. Rano zacznijcie dzień od szklanki takiej „lemoniady” przyrządzanej na zimno. Trawienie ruszy dzięki niej z kopyta. W chłodniejsze dni możecie doprawić cytryną ciepłą wodę, rezygnując z wychładzającej mięty. 

Innym sposobem na picie większej ilości wody są inne domowe wody smakowe, np. z ogórkiem i miętą lub bazylią. Dobrym duetem do takiej wody smakowej będzie też pomarańcza lub grejpfrut i gałązka rozmarynu lub pomarańcza z laską cynamonu. Wodę doprawią również truskawki lub inne słodkie owoce. Wystarczy rozgnieść lub zmiksować kilka dojrzałych owoców, dodać je do dzbanka z chłodną wodą i włożyć do lodówki, żeby smaki się "przegryzły". Przy okazji zyskacie również piękną skórę - truskawki poprawiają koloryt skóry, nawilżają, rozjaśniają i odżywiają ją dzięki zawartym w nich cukrom. 

Innym niesłusznie zapomnianym napojem nawadniającym, a przy okazji również odmładzającym i wzmacniającym jest karkade. To egipski napój z hibiskusa w ciemnoróżowym, apetycznym kolorze. Wygląda on tak dobrze, że skuszą się na niego nawet dzieci, myląc go z innymi kolorowymi napojami. Ten ma jednak zdecydowanie więcej korzyści niż sztucznie barwione napoje gazowane.

Dlaczego warto pić karkade przez cały rok? 

Napój z hibiskusa jest bogaty w witaminę C. W 100 g znajduje się 12 mg tej substancji. Witamina C wzmacnia organizm, a ponadto jest antyoksydantem, który chroni przed działaniem wolnych rodników - w tym przed stanami zapalnymi i infekcjami różnego typu. Ponadto pobudza ona namnażanie się kolagenu w skórze, którego poziom z wiekiem spada i który trudno w dojrzałym wieku odbudować. Kolagen pełni rolę „rusztowania” dla skóry. Dzięki niemu nie wiotczeje jak pergamin - pozostaje ona jędrna. 

Ponadto kwiat hibiskusa ma wysoką zawartość kwasów organicznych: cytrynowego, jabłkowego, winowego oraz hibiskusowego - od 15 do nawet 30%. Kwas jabłkowy działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a kwas cytrynowy pomaga ujednolicić koloryt skóry i wzmacnia naczynia krwionośne. Hamuje on też proces starzenia się skóry i poprawia jej teksturę - wygładza ją. Napój z hibiskusa zawiera również dużą ilość flawonoidów - antyoksydantów, które pomagają utrzymać właściwe ciśnienie i poziom cukru we krwi. Wspiera on również oczyszczanie organizmu - ma lekkie działanie moczopędne, dzięki czemu pomaga usuwać obrzęki.

Jak zrobić napój karkade? Przepis

Składniki:

  • 30 g suszonych kwiatów hibiskusa*
  • 400 ml wrzątku
  • 1,5 litra wody
  • kilkanaście kostek lodu
  • 0,5 cytryny
  • 200 g cukru (lub mniej, jeśli wolicie mniej słodkie napoje lub ograniczacie cukier)

Opcjonalnie: liście mięty do podania

*Kupicie je w sklepach zielarskich, aptekach i dobrze zaopatrzonych supermarketach. 

Sposób przygotowania: 

  1. Zalejcie w dzbanku kwiaty hibiskusa wrzątkiem i odstawcie na pół godziny do naciągnięcia. 
  2. Odcedźcie susz, dodajcie do naparu zimną wodę, sok z cytryny i, jeśli chcecie, cukier.
  3. Dokładnie wymieszajcie i ewentualnie dodajcie cukru, jeśli potrzebujecie.
  4. Dodajcie do dzbanka kostki lodu. Podawajcie z liśćmi świeżej mięty. 

Kto nie powinien pić karkade?

Napói karkade nie jest polecany osobom, które przyjmują na stałe leki na nadciśnienie (które przy okazji działają moczopędnie) oraz same leki moczopędne i niektóre środki na cukrzycę. Zrezygnować powinny z niego również kobiety w ciąży. Stałe picie napoju może też osłabiać antykoncepcję hormonalną - kwiat zawiera fitoestrogeny, które mogą wpływać na poziom kobiecych hormonów.