Dlaczego warto regularnie włączać oleje do swojej diety?

Oleje, zwłaszcza te tłoczone na zimno i nierafinowane, czyli te naturalne, mają wiele składników odżywczych, które warto włączać do swojej diecie. Na przykład tłoczony na zimno olej rzepakowy pomaga utrzymać cholesterol pod kontrolą, bo kwasy tłuszczowe w nim zawarte pomagają kontrolować cholesterol LDL i dobrze wpływają na poziom tak zwanego pozytywnego cholesterolu, czyli HDL. A to przyczynia się do zmniejszania ryzyka występowania różnych chorób układu sercowo-naczyniowego, na przykład miażdżycy. Warto wspomnień, że olej rzepakowy zawiera 10-krotnie więcej kwasów Omega-3 niż oliwa z oliwek. Z kolei olej z pestek dyni zawiera witaminy A, E, B-karoten, lecytyna, selen oraz niezastąpione tłuszcze Omega-3 i Omega-6 w formie cis.

Kwasy Omega-3 oraz Omega-6 obecne w obu tych olejach, pomagają sprawnie regulować wysokość nadciśnienia tętniczego, a także wspierać prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Dobrze działają na pamięć, zmniejszają ryzyko rozwoju depresji, a także takich chorób, jak Alzheimer i Parkinson. Pomagają też zachować zdrowe kości. Właśnie dlatego warto przemycać je w swojej diecie, a sałatki są na to świetną i przepyszną okazją.

Jak komponować dressing do sałatki?

Sałatkę można wyczarować właściwie z niczego. Wystarczy dodać warzywa, źródło białka (na przykład mięso, tofu, ser, ciecierzycę), a do tego źródło tłuszczów, często w formie odpowiedniego sosu. I chociaż można po prostu polać sałatkę oliwą, bądź olejem a następnie doprawić całość do smaku, warto czasem skorzystać z nieco ciekawszych połączeń. Olej, chociaż na to nie wygląda, dobrze łączy się z takimi dodatkami, jak odrobina majonezu, czy musztardy. W ten sposób sos do sałatki nabiera zupełnie innego smaku. W najprostszej wersji wystarczy te dwa składniki po prostu ze sobą wymieszać. Można też uzupełnić je o dodatkowe elementy, w których zachowanie proporcji nie jest aż takie istotne. Dobrze jest degustować sos między jednym a drugim składnikiem i sprawdzać, czy należy dodać go więcej, czy nie. 

Oto kilka inspiracji:

  • Do oleju z pestek dyni dodaj łyżkę musztardy, a następnie łyżeczkę miodu. Wymieszaj do połączenia się składników i polej nim sałatkę. Do smaku warto dodać pokruszone orzechy, na przykład włoskie lub pestki dyni. Dobrze smakują także uprzednio uprażone na patelni z odrobiną oleju lub masła.
  • Do oleju rzepakowego dodaj łyżeczkę musztardy, a następnie łyżeczkę żurawiny lub innego dżemu, na przykład z porzeczki. Wymieszaj i polej nim sałatkę.
  • Do oleju z pestek z dyni dodaj łyżkę majonezu, a następnie łyżeczkę sosu sojowego. Dodaj mieszankę na sałatkę, najlepiej taką z dodatkiem ryb.
  • Do oleju rzepakowego dolej łyżkę mleka, łyżkę majonezu, pół łyżeczki octu i łyżeczkę musztardy. Udekoruj nim sałatkę, a następnie dodaj suszoną żurawinę do smaku.

Przygotowując sałatki, nie trzeba się kierować sztywnymi zasadami, pozwól sobie na spontaniczność, a zobaczysz jakie fantastyczne nowe smaki możesz uzyskać. Dodawaj oleje z certyfikatem „Jakość Tradycja”, gwarantem regionalnego pochodzenia produktu i tradycyjnej receptury.

Dowiedz się więcej o naszych produktach na www.specjalyregionu.pl.

Merytoryka treści została przygotowana na podstawie publikacji "Żywienie człowieka a zdrowie publiczne" Wydawnictwa Naukowego PWN, opracowanego przez J. Gawęckiego, W. Roszkowskiego.