Drzewka pigwowe to częsty element krajobrazu nie tylko w sadach i przydomowych ogrodach, ale i na wielu osiedlach. Choć te niewielkie żółte owoce otaczają nas niemal z każdej strony, to wciąż są mało popularne i niedoceniane. Warto jednak zaprosić je do swojej kuchni, a odwdzięczą się one nie tylko pysznym smakiem i aromatem, ale i cennymi wartościami odżywczymi. 

Pigwa - właściwości 

Owoce pigwy to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Dzięki bogactwu wartościowych składników, są one nieocenione w walce z wieloma problemami zdrowotnymi. Jak działa pigwa?

  • wzmacnia odporność organizmu i chroni przed wirusami, bakteriami oraz pasożytami, 
  • przyspiesza walkę z infekcjami i ma działanie wykrztuśne, więc pomaga skrócić czas objawów przeziębienia,
  • wspiera układ nerwowy i spowalnia procesy starzenia się organizmu,
  • działa osłonowo na żołądek i usprawnia pracę jelit,
  • usuwa stany zapalne,
  • poprawia trawienie, przynosząc ulgę przy zgadze i nadkwasocie,
  • reguluje poziom glukozy,
  • przyspiesza przemianę materii i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Pigwa a pigwowiec - czym się różnią?

Słowa pigwa i pigwowiec często używane są jako synonimy, ale w rzeczywistości to dwie różne rośliny. Jak odróżnić pigwę od pigwowca? Przede wszystkim, pigwa to drzewo, a pigwowiec jest rozłożystym krzewem. Łatwo je rozpoznać także po owocach. Te z pigwy wyglądają jak spora gruszka, a z pigwowca przypominają malutkie jabłuszka. Choć jeden i drugi owoc ma podobny kolor, to pigwowiec pokrywają dodatkowo charakterystyczne czerwone kropki. Różni je także smak, gdyż pigwowiec jest bardziej kwaśny. 

Pomimo wielu różnic, owoce te łączy fakt, że oba nie nadają się do jedzenia na surowo. Najlepiej więc kroić je w cienkie plasterki i dodawać do gorącej herbaty albo poddać obróbce cieplnej i przerobić na przetwory.

Pigwa - przepisy

Co zrobić z pigwy, aby jak najlepiej wykorzystać jej prozdrowotną moc? Ten owoc to fantastyczny materiał na wszelkiego rodzaju napoje, zarówno te dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zrobimy z niego zdrową nalewkę, pyszny sok i gęsty syrop. Klasycznym zastosowaniem jest także pigwa w zalewie cukrowej do herbaty.

Owoc ten wykorzystuje się jednak nie tylko do napojów, ale i do słodkich przetworów. Wspaniałym przepisem, który przyda się do wielu wypieków i deserów, jest na przykład konfitura z pigwy. Możemy nią nadziewać pączki, babeczki czy kruche rogaliki. Taki słodko-kwaśny dżem świetnie sprawdzi się też do przekładania ciast i tortów. Szczególnie wartym przetestowania przepisem jest szarlotka z pigwą