Mimo, że nazywa się go pierogiem, to tak naprawdę co innego. W oryginale, bez okrasy ze skwarków, to danie jarskie, może więc być ciekawą propozycją na Wigilię i święta. Do popicia pieroga polecany jest barszcz czerwony, którego w grudniu mamy wszyscy pod dostatkiem. Co to właściwie jest? Osoby z zachodniej Polski mają prawo nie znać tego pieroga - a szkoda, bo warto. Miłośnicy ziemniaków, białego sera i kaszy w każdej postaci będą zadowoleni. 

Co to jest pieróg biłgorajski?

Pieróg biłgorajski to przysmak z woj. lubelskiego. W 2005 roku został wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa. Nazywa się go również krupniokiem, a krupy to w języku staropolskim po prostu kasza - jeden ze składników zapiekanki. Pieróg biłgorajski pod względem formy ma niewiele wspólnego z klasycznymi pierogami. Z wyglądu bardziej przypomina on zbity, wilgotny pasztet.

Niektórzy kojarzą go też z babką ziemniaczaną, ale jego smak jest zupełnie inny - ani pasztetowy, ani babkowy. Pieróg biłgorajski to połączenie purée ziemniaczanego z kaszą gryczaną paloną, które przełamuje kwaśna śmietana i podobny w smaku twaróg. Do farszu można też dodawać grzyby, a całość okraszać skwarkami. Danie jest bardzo sycące. Typowa dla przepisów na pieróg mięta, przyjemnie odświeży jego smak - warto ją dodać. 

Pieróg biłgorajski - przepis

Składniki (na formę o wym. ok. 28 x 18 x 6 cm):

  • ok. 1 kg ziemniaków
  • 500 g kaszy gryczanej palonej (trochę więcej jak 2 szklanki 250 ml)
  • 500 g półtłustego twarogu
  • 1 szklanka śmietany 12% lub 18%
  • 4 jajka
  • 3 łyżki masła
  • sól i pieprz do smaku

Opcjonalnie: świeża lub suszona mięta do smaku (można pominąć). 

Sposób przygotowania:

  1. Ugotujcie do miękkości ziemniaki w osolonej wodzie.
  2. Gotowe ziemniaki z dodatkiem 3 łyżek masła ubijcie tłuczkiem lub przepuśćcie przez praskę. 
  3. Gdy ziemniaki się gotują, wstawcie też kaszę gryczaną. Ugotujcie kaszę gryczaną (na 2 szklanki kaszy dodajcie 4 szklanki wody, kaszę wrzućcie do wrzątku). Gotujcie pod przykryciem przez ok. 15 minut. Powinna wyjść sypka. Wystudźcie kaszę i ziemniaki.
  4. Do ugotowanych ziemniaków dodajcie kaszę, śmietanę, sól, pieprz, ewentualnie miętę, twaróg i 4 jajka. Wyróbcie na gładką masę. 
  5. Spróbujcie wyrobionej masy, jeśli trzeba, dodajcie przyprawy. 
  6. Przełóżcie masę do formy i ugniećcie.
  7. Pieczcie ok. 70 minut w temperaturze 180 st. C. Wstawcie formę na 2. od dołu półkę i ustawcie opcję pieczenia góra-dół bez termoobiegu. 
  8. Upieczony pieróg wyjmijcie z piekarnika i odstawcie na 15 minut. 
  9. Po kwadransie wyjmijcie pieróg z formy i pokrójcie. 

Z czym podawać pieróg?

Pieróg biłgorajski najlepiej smakuje na ciepło. Jest pyszny z mlekiem (podobnie podaje się też babkę ziemniaczaną) lub barszczem czerwonym do popicia. Podawany bywa też ze śmietaną lub ze skwarkami. Na następny dzień po odsmażeniu na maśle, jest równie dobry, jak świeżo po wyjęciu z pieca.