Nie ma bardziej sentymentalnego i „babcinego” dodatku do rosołu niż lane kluski. Takie kluseczki kojarzą się miło i kojąco - m.in. z rozgrzewającym bulionem, który pomaga poradzić sobie z przeziębieniem. Niektórzy znają je również z innych treściwych dań. Sprawdźcie ich potencjał i przepis bez grama mąki. Takie kluski będą smakować jak klasyczne, które świetnie znacie.

Lane kluski - do rosołu i nie tylko

Kluseczki tego typu możecie najlepiej kojarzyć z rosołem i innymi zupami. Gotuje się je zwykle w zupie, tuż przed przygotowaniem. Możecie to zrobić również w osobnym garnku i wyłowić je za pomocą łyżki cedzakowej. W ten sposób ugotujecie również lane kluski jako dodatek do innych dań lub osobne danie. Możecie je podawać z dowolnym, np. warzywnym lub grzybowym sosem. Pyszne będą także z sosem mięsnym, z pieczeni, z kawałeczkami mięsa - jako danie główne.

Lane kluski z z kaszy manny - alternatywa dla klasycznych

Klasyczny przepis na lane kluski jest bardzo prosty. Mąkę trzeba dodawać stopniowo. Im mniej jej w cieście, tym bardziej miękkie i rozpływające się w ustach będą ugotowane kluski. Jeśli wolicie twardsze, o wyraźnym, ale wciąż nieregularnym kształcie, dodajcie więcej mąki. Nie wszyscy jednak mogą jeść wersję mączną. Lane kluski z kaszy manny będą wspaniałym zamiennikiem dla takich osób. Nie musicie rezygnować z ukochanych kluseczek. Wymiana głównego składnika i dodatek śmietany sprawi, że będą delikatniejsze, bardziej miękkie i sycące. 

Przepis na lane kluski z kaszy manny 

Składniki:

  • 3/4 szklanki kaszy manny
  • 2 jajka
  • 1 czubata łyżka masła w temp. pokojowej
  • 1/3 szklanki śmietany 18%
  • sól do osolenia wody

Sposób przygotowania:

  1. Wbijcie jajka do miski i ubijcie je mikserem lub rózgą na gładką, puszystą masę.
  2. Następnie dosypcie do miski szczyptę soli i dodawajcie partiami kaszę manną, jednocześnie mieszając. Pod koniec przygotowania masy na kluski dodajcie śmietanę i wymieszajcie.
  3. Ciasto na lane kluski powinno mieć lejącą konsystencję. Jeśli okaże się zbyt gęste, dodajcie jeszcze trochę śmietany i ponownie wymieszajcie. 
  4. Odstawcie ciasto na kwadrans w ciepłe miejsce - kasza w tym czasie spęcznieje.
  5. W dużym garnku zagotujcie lekko osoloną wodę. Wlejcie masę cienkim strumieniem do garnka i roztrzepcie ciasto, nim sklei się w 1 kawałek. Powstaną nieregularne kluseczki.
  6. Na tym etapie możecie też zmienić zdanie i zamiast lanych zrobić kluski kładzione. Możecie porcjować je łyżką i wrzucać pojedynczo do gotującej się wody.
  7. Od momentu wypłynięcia na powierzchnię należy gotować je jeszcze przez ok. 4 minuty, a następnie wyciągnąć je i wrzucić kolejną partię wybranym sposobem.