Sylwestrowe i inne okołoimprezowe dania powinny kusić nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Taka jest nasza rubinowa, połyskująca sałatka. Sałatka jarzynowa, lubiana przez wszystkich tuńczykowa czy śledziowa nie mają z nią szans. Konkurować może z nią pod względem smaku i wyglądu ewentualnie sałatka gyros, uwielbiany od lat, warstwowo układany klasyk. Rubinowa sałatka z granatem i kurczakiem zniknie jako pierwsza, bo goście zjedzą ją jeszcze oczami. Chwilę po tym, jak postawicie ten uroczy „kopczyk” na stole.

Jak zrobić rubinową sałatkę z kurczaka i granatu?

Sałatki z kurczaka niezbyt często mają ładny wygląd. Przeważnie są one blade i ożywia je dopiero dodatek słonecznej brzoskwini lub ananasa. Ta jednak jest zupełnie inna. Do pewnego momentu przygotowanie przebiega jak zwykle. Wszystkie składniki wraz z sosem (majonezem) i przyprawami trzeba wymieszać w misce. 

Potem jednak zaczyna się dziać. Sałatkę trzeba mocno ugnieść w misce - tak, by w środku było jak najmniej wolnej przestrzeni. Następnie trzeba postąpić z nią jak z odwracanym ciastem - wyłożyć na półmisek i obłożyć pozostałymi składnikami. Jeśli macie starte, ugotowane wcześniej buraczki, to świetnie. Granat na pewno się do nich przyczepi i sałatka będzie jeszcze smaczniejsza.

Jeśli jednak pominiecie ten składniki, ozdóbcie wierzch sałatki jedynie wytrzęsionymi wcześniej nasionami granatu. To wystarczy. Nie dość, że ładnie wyglądają, będą też przyjemnie odświeżać i równoważyć smak reszty łagodnych składników: piersi z kurczaka, oliwek i jajek na twardo. Soczysty, świeży i chrupiący granat sprawi, że zwykła sałatka z kurczaka nabierze eleganckiego i odświętnego wyglądu. 

O tym, jak szybko pozbyć się nasion z granatu, przeczytacie w punkcie 4. opisu przygotowania. Jest ono proste, a efekt robi wrażenie. Do dzieła. 

Rubinowa sałatka z granatem i kurczakiem - przepis

Składniki:

  • 700 g piersi z kurczaka
  • 2 liście laurowe
  • 4 ziarna czarnego pieprzu
  • 3 płaskie łyżeczki soli
  • 2 duże granaty
  • 2 jajka na twardo
  • 1 cebula szalotka lub czerwona
  • 4 średnie ogórki marynowane
  • 1 garść czarnych oliwek 
  • 3 łyżki majonezu
  • sól i pieprz do smaku

Dodatkowo (można pominąć): 500 g ugotowanych buraków. 

Sposób przygotowania:

  1. Do zimnej wody włóżcie mięso z kurczaka, liście laurowe, pieprz i wsypcie płaską łyżeczkę soli. Gotujcie pod przykryciem na średnim ogniu.
  2. W osobnym garnku ugotujcie jajka na twardo z płaską łyżeczką soli. Po ugotowaniu wystudźcie.
  3. W międzyczasie z gotującego się mięsa zbierzcie pianę. Od momentu pojawienia się szumów gotujcie 25 minut.
  4. Przekrójcie granaty w poprzek na pół i wybijcie łyżką do dużej miski nasiona. Powinny szybko odejść. Możecie też pokroić granaty na ćwiartki, a następnie wybrać je ręcznie. Załóżcie rękawiczki. Sok z granatu może brudzić dłonie. 
  5. Wystudźcie całkowicie mięso z kurczaka, a następnie poszarpcie (palcami lub widelcem). 
  6. Jeśli korzystacie z buraków, zetrzyjcie je na najmniejszych oczkach tarki i wyciśnijcie przez sitko nadmiar soku. Odstawcie na chwilę, by obciekły. Sok wypijcie. Jeśli ich nie używacie, pomińcie ten krok. 
  7. Posiekajcie cebulę, wystudzone jajka i ogórki w drobną kostkę. Oliwki pokrójcie w plasterki. 
  8. Wszystkie rozdrobnione składniki przełóżcie do dużej miski lub formy z otworem, na babkę. Dodajcie 1 płaską łyżeczkę soli, popieprzcie, dodajcie 3 łyżki majonezu i wymieszajcie do połączenia się składników. 
  9. Przełóżcie sałatkę do miski lub formy, mocno dociśnijcie łyżką i dłonią. Przełóżcie 1 energicznym ruchem miskę do góry dnem na półmisku. Poklepcie mocno dłonią ze wszystkich stron, odczekajcie chwilę i zdejmijcie ostrożnie miskę. Powstanie kopczyk. Obłóżcie go z wierzchu startymi buraczkami (jeśli macie) i nasionami granatu. Dzięki majonezowi bez problemu się przykleją.
  10. Przed podaniem włóżcie do lodówki na ok. 1 godzinę, by smaki w środku się przegryzły.